Przewodnicząca Komisji Europejskiej może wykorzystać „wycofanie Trumpa z Ukrainy”, aby rozszerzyć kompetencje Brukseli na nowe obszary – podkreśla europoseł Konfederacji Anna Bryłka, powołując się na portal Politico.

Szefowa KE Ursula von der Leyen zaprezentowała we wtorek pięciopunktowy plan dozbrojenia Europy. Chodzi o 800 miliardów euro na potrzeby obronności. Plan zakłada 150 mld euro pożyczek na systemy obrony powietrznej i poluzowanie procedur fiskalnych. Wspomniane kwestie będą omawiane na czwartkowym, nadzwyczajnym szczycie Unii Europejskiej.

Europoseł Konfederacji Anna Bryłka odniosła się we wtorek do artykułu na portalu Politico. Materiał sugeruje, że Komisja Europejska wykorzysta obecne zawirowania geopolityczne, aby zyskać nowe kompetencje. „Stolice państw obawiają się, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wykorzysta ten kryzys, aby rozszerzyć uprawnienia Brukseli na nowe obszary i wzmocnić swój wpływ na rządy krajowe” – podkreśla serwis.

„Podczas pandemii Covid-19 odsunęła kraje na bok, aby kupić szczepionki w ich imieniu, a na początku wojny na Ukrainie objęła przywództwo w kwestii sankcji wobec Rosji i dostaw broni do Kijowa” – przypomina Politico.

Jak czytamy, obawy w tym zakresie wyrażają m.in. Polska i Finlandia. Sprawą ma zająć się czwartkowy, nadzwyczajny szczyt UE. Chodzi m.in. o złagodzenie przepisów UE dotyczących wydatków na cele wojskowe z rygorystycznie kontrolowanych przez Brukselę limitów deficytu budżetowego.

Jak podkreśla Politico, państwa o konserwatywnej polityce fiskalnej, takie jak Niemcy i Holandia, chcą ograniczyć klauzulę do krajów, które już wydają ponad 2 proc. swojego PKB na obronność.

„Druga ważniejsza sprawa, w jaki sposób stworzyć wspólną pulę pieniędzy, która umożliwi pokrycie długoterminowych inwestycji w obronność. Von der Leyen przedstawiła unijny instrument mający na celu dostarczanie kluczowych programów uzbrojenia, takich jak pociski rakietowe, drony i zintegrowana obrona powietrzna, natomiast zupełnie pominęła kwestię czy instrument ten powinien być finansowany ze wspólnego długu UE — pomysł, który również dzieli rządy państw członkowskich” – zwraca uwagę europoseł Konfederacji Anna Bryłka, odnosząc się do materiału.

„Czy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wykorzysta obecny kryzys – wycofanie Trumpa z Ukrainy – aby rozszerzyć kompetencje Brukseli na nowe obszary? Wszystko wskazuje, że tak będzie, podobnie jak wykorzystano pandemię do rozszerzenia unijnych kompetencji” – ocenia Bryłka we wpisie na platformie X.

Czytaj także: Szef EPP chce utworzenia europejskiej armii i wzywa do kupowania sprzętu wojskowego w Europie

politico.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz