Komisja Europejska chce, by od 1 sierpnia br. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej zredukowały zużycie gazu o 15 proc. Ma to pomóc UE, której grożą dalsze cięcia dostaw rosyjskiego gazu.

W środę Komisja Europejska poinformowała, że „Unia Europejska stoi w obliczu ryzyka dalszych cięć dostaw gazu z Rosji ze względu na używanie [przez Kreml – red.] eksportu gazu jako broni”.

„Prawie połowa państw członkowskich została już dotknięta ograniczeniem dostaw. Podjęcie działań teraz może zmniejszyć zarówno ryzyko, jak i koszty dla Europy w przypadku dalszych zakłóceń lub całkowitego odcięcia, wzmacniając odporność energetyczną Europy” – tłumaczy komisja.

 

Jak wiadomo, od 1 sierpnia 2022 roku do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej mają zredukować zużycie gazu o 15 proc. Jest to główny pomysł Komisji Europejskiej na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas najbliższej zimy, zawarty w nowym rozporządzeniu w sprawie skoordynowanej redukcji popytu gazu.

„Państwa członkowskie ograniczą zapotrzebowanie na gaz o 15 proc. w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Rozporządzenie dałoby również Komisji możliwość, po konsultacji z państwami członkowskimi, ogłoszenia unijnego »stanu ostrzegawczego« w sprawie bezpieczeństwa dostaw i nałożenia obowiązkowej redukcji zapotrzebowania na gaz we wszystkich państwach członkowskich” – poinformowała Komisja.

Taki mechanizm miałby być uruchamiany w razie wystąpienia „znacznego ryzyka poważnego niedoboru gazu lub wyjątkowo dużego zapotrzebowania na gaz”. Jednocześnie, te państwa członkowskie, które wnioskowałby o dostawy „gazu solidarnościowego” będą musiały „wykazać działania, jakie podjęły w celu ograniczenia popytu w kraju”.

Według KE, tam, gdzie to możliwe, priorytetem powinno być przejście na odnawialne źródła energii, względnie na „czystsze, mniej emisyjne i mniej zanieczyszczające opcje”. Komisja podkreśliła zarazem, że „przejście na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową może być konieczne jako środek tymczasowy, o ile nie doprowadzi do długoterminowego uzależnienia się od węgla”.

Przeczytaj: Bloomberg: UE chce zastąpić rosyjski gaz afrykańskim LNG

Czytaj także: Unia Europejska porozumiewa się z Azerbejdżanem w sprawie dostaw gazu

Zobacz: Bloomberg: Katar może dostarczyć gaz do Europy, ale chce umowy na 20 lat

Jak podano, kolejnym ważnym filarem oszczędzania energii jest redukcja ogrzewania i chłodzenia. Komisja wezwała wszystkie państwa członkowskie do rozpoczęcia kampanii uświadamiających w celu promowania ograniczenia ogrzewania i chłodzenia na szeroką skalę.

Jak pisaliśmy, niedawno francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire ostrzegł, że istnieje duże ryzyko, iż Rosja całkowicie wstrzyma dostawy gazu do Europy. Stąd, Francja przygotowuje się na całkowite wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu.

Czytaj także: Wstrzymanie dostaw gazu może kosztować Niemcy prawie 13 procent PKB

Z kolei pod koniec czerwca niemiecki minister gospodarki, Robert Habeck z Partii Zielonych powiedział, że ograniczanie dostaw gazu to atak ekonomiczny na Niemcy, a Rosja używa energii jako broni. Ostrzegł też, że przez kryzys gazowy nadchodzą trudne czasy dla niemieckiej gospodarki. „Dla niektórych branż będzie to katastrofa; mówimy o ludziach, którzy stracą pracę i regionach, które stracą całe kompleksy przemysłowe”.

Money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply