Kazachstan znacząco zwiększa ilość ropy, którą zamierza dostarczyć do Niemiec rosyjskimi rurociągami. W 2023 roku ma tam trafić 1,2 mln ton surowca.

Firma Kazachstan National Oil Transportation Company (KazTransOil) ogłosiła, że w przyszłym miesiącu planuje zwiększyć dostawy ropy do Niemiec.

W ramach programu dostaw ropy zatwierdzonego przez Ministerstwo Energii Kazachstanu, KazTransOil planuje wysłać w kwietniu 100 000 ton ropy w kierunku terminalu naftowego Adamowa Zastawa, w celu późniejszej dostawy do Niemiec przez rurociągi Transnieft (Rosyjskie Przedsiębiorstwo Transportu Nafty)” – głosi oświadczenie. Według wcześniejszych zapowiedzi miało to być 20 tys. ton. Teraz ma to być pięć razy więcej.

Jak poinformowano, Kazachstan i Niemcy uzgodniły dostawę 300 tys. ton ropy w pierwszym kwartale tego roku. W okresie luty-marzec Kazachstan wysłał do Niemiec 40 tys. ton ropy. Według części źródeł, w ubiegły miesiącu podawano, że w marcu br. Kazachstan miał dostarczyć Niemcom 100 tys. ton ropy.

Niemiecki „Berliner Zeitung” podaje, że strona kazachska wystąpiła do Transnieftu o tranzyt 1,2 mln ton ropy na cały 2023 rok. Ta ilość przechodzi rurociągiem Drużba (Przyjaźń), którego północna nitka kończy się na północny wschód od Berlina, w rafinerii Schwedt.

Pod koniec lutego br. minister energii Kazachstanu powiedział, że wysłanie pierwszej partii ropy naftowej do Niemiec za pośrednictwem rurociągu „Przyjaźń” nastąpi w najbliższych dniach, być może już w środę.

Dostawy ropy z Kazachstanu mają zastąpić surowiec rosyjski, sprowadzany przed wprowadzeniem sankcji. Co prawda rurociąg Przyjaźń jest wciąż wyłączony spod sankcji, ale niemieckie rafinerie w Leuna i Schwedt, które są do niego podpięte, w tym roku nie zamówiły rosyjskiej ropy.

Jak pisaliśmy, Kazachstan, śródlądowy kraj w sercu Azji, zwiększył w zeszłym roku ilość ropy jaką wyeksportował na rynki światowe poza systemami rurociągowymi Rosji. Wyniosła ona 1,8 mln ton, co daje wynik 36 tys. baryłek dziennie. Wynik nie jest imponujący, bo całość eksportu ropy z Kazachstanu wyniosła w zeszłym roku dziesiątki milionów ton. Jednak agencja Reutera wskazywała, na podstawie „danych przemysłowych”, że w roku 2021 eksport poza rosyjskimi systemami przesyłowymi wynosił jeszcze tylko 638 tys. ton, zatem wzrost jest trzykrotny.

W 2022 r. poza Rosją Kazachowie wyeksportowali 1,26 mln ton ropy do Chin, 214 tys. ton sprzedali przez gruziński port Batumi, 141 tys. ton do rafinerii w stolicy Azerbejdżanu – Baku, 109 tys. ton rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan, do tureckiego naftoportu w tym ostatnim mieście i 80 tys. ton do Uzbekistanu. 

Kazachstan jest państwem o bogatych złożach surowców naturalnych. Posiada on 12 miejsce na świecie pod względem złóż gazu ziemnego, według różnych danych 15 lub 17 miejsce pod względem zasobów ropy naftowej, 10 miejsce pod względem złóż węgla i 2 miejsce pod względem złóż uranu.

Kazachstan pozostaje wraz z Rosją w ramach Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego (EAES) oraz militarnej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Jednak utrzymuje dystans wobec polityki Moskwy. W marcu przedstawiciel kazachstańskiej dyplomacji zadeklarował pełną neutralność wobec wojny rosyjsko-ukraińskiej. Dwa tygodnie temu, na prestiżowym Forum w Petersburgu Tokajew zadeklarował w obecności prezydenta Rosji, że jego państwa nie uzna Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

turanews.kz / trend.az / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply