Katastrofa F-35B w USA [+FOTO]

W Karolinie Południowej, niedaleko bazy lotniczej piechoty morskiej USA w Beaufort, rozbił się F-35B należący do Korpusu Marines.

W piątek amerykański myśliwiec wielozadaniowy F-35B należący do Korpusu Marines rozbił się w pobliżu Beaufort w Karolinie Południowej. Pilot katapultował się i trafił do szpitala. Do wypadku doszło około 11:45 czasu miejscowego, około 5 mil od bazy powietrznej Marines w Beaufort. Miejsce katastrofy zabezpieczyły lokalne służby i personel bazy wojskowej.

To pierwsza katastrofa F-35B, jednomiejscowego wariantu przeznaczonego dla amerykańskiej piechoty morskiej, zaprojektowanego do prowadzenia operacji z okrętów dzięki zdolności do krótkiego startu o pionowego lądowania. Przyczyna katastrofy jest badana. Wiadomo, że poza pilotem nikt nie został ranny, nie doszło też do żadnych zniszczeń infrastruktury lokalnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Piloci przydzieleni do eskadry szkoleniowej VMFAT-501 w bazie Beaufort latają na F-35B, a po zakończeniu szkolenia trafiają do eskadr operacyjnych. W 2016 roku w tej eskadrze doszło do innego incydentu z udziałem F-35B, gdy w czasie lotu zapaliła się komora uzbrojenia. Pilot zdołał jednak bezpiecznie wylądować. Pentagon oświadczył, że wiedział o defekcie maszyny i pracowano nad jego usunięcie.

Jednak w ostatnim czasie zarówno Siły Powietrzne USA, jak i amerykańska marynarka wojenna zgłaszały problemy z F-35. Notowano m.in. przymusowe lądowanie F-35C w Kalifornii, a wcześniej inna maszyna została uszkodzona w trakcie ćwiczebnego tankowania w powietrzu. W innej maszynie wystąpił defekt przedniego podwozia, a kolejny samolot zderzył się z ptakiem.

Zdarzenie w Karolinie Południowej miało miejsce niedługo po tym, jak F-35B w wariancie dla U.S. Marine Corps przeprowadziły pierwsze w swej historii misje bojowe. W czwartek uderzyły na cele talibów w Afganistanie, startując z okrętu desantowego USS Essex.

Przeczytaj również: Dania: ujawniono cenę myśliwców F-35A. Są ponad 2 razy tańsze od F-35B dla Brytyjczyków

Military.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz