Katastrofa F-35B w USA [+FOTO]

W Karolinie Południowej, niedaleko bazy lotniczej piechoty morskiej USA w Beaufort, rozbił się F-35B należący do Korpusu Marines.

W piątek amerykański myśliwiec wielozadaniowy F-35B należący do Korpusu Marines rozbił się w pobliżu Beaufort w Karolinie Południowej. Pilot katapultował się i trafił do szpitala. Do wypadku doszło około 11:45 czasu miejscowego, około 5 mil od bazy powietrznej Marines w Beaufort. Miejsce katastrofy zabezpieczyły lokalne służby i personel bazy wojskowej.

To pierwsza katastrofa F-35B, jednomiejscowego wariantu przeznaczonego dla amerykańskiej piechoty morskiej, zaprojektowanego do prowadzenia operacji z okrętów dzięki zdolności do krótkiego startu o pionowego lądowania. Przyczyna katastrofy jest badana. Wiadomo, że poza pilotem nikt nie został ranny, nie doszło też do żadnych zniszczeń infrastruktury lokalnej.

Piloci przydzieleni do eskadry szkoleniowej VMFAT-501 w bazie Beaufort latają na F-35B, a po zakończeniu szkolenia trafiają do eskadr operacyjnych. W 2016 roku w tej eskadrze doszło do innego incydentu z udziałem F-35B, gdy w czasie lotu zapaliła się komora uzbrojenia. Pilot zdołał jednak bezpiecznie wylądować. Pentagon oświadczył, że wiedział o defekcie maszyny i pracowano nad jego usunięcie.

Jednak w ostatnim czasie zarówno Siły Powietrzne USA, jak i amerykańska marynarka wojenna zgłaszały problemy z F-35. Notowano m.in. przymusowe lądowanie F-35C w Kalifornii, a wcześniej inna maszyna została uszkodzona w trakcie ćwiczebnego tankowania w powietrzu. W innej maszynie wystąpił defekt przedniego podwozia, a kolejny samolot zderzył się z ptakiem.

Zdarzenie w Karolinie Południowej miało miejsce niedługo po tym, jak F-35B w wariancie dla U.S. Marine Corps przeprowadziły pierwsze w swej historii misje bojowe. W czwartek uderzyły na cele talibów w Afganistanie, startując z okrętu desantowego USS Essex.

Przeczytaj również: Dania: ujawniono cenę myśliwców F-35A. Są ponad 2 razy tańsze od F-35B dla Brytyjczyków

Military.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply