“W zaciszu rządowych gabinetów, bez głębszych analiz oraz konsultacji publicznych, program CPK przeobraził się w swoją karykaturę” – twierdzi Kancelaria Prezydenta.
Rafał Milczarski i Mikołaj Wild, członkowie prezydenckiej Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych, ostro skrytykowali w środę zmiany w programie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz decyzję sejmowej Komisji Infrastruktury o odrzuceniu obywatelskiego projektu ustawy #TakdlaCPK. Projekt ustawy miał na celu zapewnienie społecznego monitoringu tej kluczowej inwestycji, ale został odrzucony głosami Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050.
Zdaniem członków Rady, decyzje podjęte w ostatnich miesiącach wypaczyły pierwotne założenia programu CPK. „Powszechny i ogólnodostępny system transportowy, który miał służyć wszystkim mieszkańcom Polski, zmienił się w projekt ekskluzywnej linii kolejowej dla mieszkańców czterech polskich metropolii oraz lotniska budowanego jakby przez przypadek” – podkreślają Milczarski i Wild.
Zobacz też: Komisja Infrastruktury “mieli ponad 200 tys. obywatelskich podpisów” ws. CPK
Decyzja Komisji Infrastruktury zapadła w trakcie ferii zimowych. Przewodniczący ograniczył debatę, a wnioskodawcy nie mogli zabrać głosu w sprawie wniosku o odrzucenie ustawy. Milczarski i Wild wskazują, że brak społecznego nadzoru nad realizacją inwestycji umożliwia rządowi kontynuację „katastrofalnych zmian” w programie, przyjętych pod koniec 2023 roku.
Jak wskazują krytycy, najpierw ogłoszono, że inwestorem strategicznym nowego lotniska zostanie spółka zależna Centralnego Portu Komunikacyjnego, co budzi wątpliwości co do finansowania projektu. Następnie Rada Ministrów, w ostatnich dniach grudnia, zmieniła program wieloletni CPK, rezygnując z budowy niemal wszystkich linii kolejowych. W zamian środki skierowano na realizację jedynie tzw. „Ygreka” – linii łączącej Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław, z planami bicia rekordów prędkości na tej trasie.
„To oznacza faktyczną rezygnację z najważniejszego celu strategicznego i społecznego programu CPK – wyrównania szans mieszkańców średnich i mniejszych miast w całym kraju” – oceniają członkowie Rady.
Milczarski i Wild wskazują, że działania rządu wprowadzono bez konsultacji społecznych i odpowiednich analiz. Krytykują również ograniczenie debaty publicznej na temat programu CPK oraz odrzucenie mechanizmów nadzoru społecznego, które miały zostać wprowadzone przez projekt ustawy #TakdlaCPK.
„Obrona projektu ustawy #TakdlaCPK to obrona CPK przed arbitralnymi i nietransparentnymi działaniami rządzących” – podkreślają.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!