Kanadyjska minister obrony Anita Anand ogłosiła w Kijowie dostarczenie 200 pojazdów opancerzonych Roshel Senator – poinformował w środę portal National Post.

Jak poinformował w środę kanadyjski portal National Post, minister obrony Kanady Anita Anand ogłosiła w Kijowie dostarczenie 200 pojazdów opancerzonych Roshel Senator. W rozmowie z dziennikarzami Anita Anand mówiła o planach przekazania Ukrainie kolejnych 200 transporterów opancerzonych Senator w ramach międzynarodowej pomocy wojskowej.

Ogłoszenie szacowane jest na ponad 90 milionów dolarów. Jest to część dodatkowych 500 milionów dolarów pomocy wojskowej obiecanej przez premiera Kanady Justina Trudeau.

Pojazdy opancerzone Roshel Senator zostały opracowane i wyprodukowane przez kanadyjską firmę Roshel Defence Solutions.

Maszyna ma stalowy korpus i szkło, które są w stanie wytrzymać liczne trafienia kalibru 12,7 mm. Senator wytrzyma eksplozję granatu lub miny.

Firma nie ujawniła, na jakiej platformie zbudowano samochód, zaznaczając jedynie, że pochodzi z ciężkiej ciężarówki dostawczej.

Przypomnijmy, że Ukraina zamierza zwrócić się do Kanady z prośbą o dostarczenie czołgów Leopard 2.

Pismo poinformowało o tym, powołując się na słowa doradcy szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajła Podolaka.

“Ukraina zamierza poprosić Kanadę o kilka jednostek swojego podstawowego czołgu Leopard 2, gdy tylko Niemcy zrzekną się oporu wobec reeksportu jej broni” – czytamy w artykule.

Zaznaczono, że Wołodymyr Zełenski zamierza skierować tę prośbę do premiera Kanady Justina Trudeau „jak tylko Berlin usunie biurokratyczną przeszkodę”.

Kresy.pl/National Post

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply