Kampania mobilna nt. ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej na ulicach Warszawy [+FOTO]

Od poniedziałku ulicami Warszawy jeździ samochód ze specjalnym bilbordem, informującym o ukraińskim ludobójstwie na obywatelach II RP w latach 1939 do 1947 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Jest to kampania mobilna, realizowana przez Fundację „Wołyń Pamiętamy”.

O planach dotyczących tej inicjatywy informowaliśmy już wcześniej. Kampania ma potrwać siedem dni, w każdy z nich planowane jest pokonanie 100 km. Samochód jeździ naprzemiennie dwiema trasami, m.in. przez Stare Miasto i Śródmieście, plac Piłsudskiego, ul. Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie i Al. Ujazdowskie, obok Sejmu, Kancelarii Prezydenta RP. Poniżej prezentujemy zdjęcia przedstawiające bilbord na ulicach stolicy.

Dalsza część artykułu pod zdjęciami.


Wcześniej analogiczne wielkoformatowe plakaty, upamiętniające ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, wieszane były w różnych miejscach w Polsce. We wrześniu 2018 roku informowaliśmy o wielkim billboardzie umieszczonym przy autostradzie A4. Środki zebrano w ramach internetowej zrzutki. Inicjatorka akcji Katarzyna Sokołowska mówiła wówczas, że jest to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia akcja tego rodzaju. Niedługo później uruchomiono akcję zbierania środków na kolejne billboardy. Niedługo potem kolejny został zainstalowany miejscowości Dźwierzuty pod Olsztynem, a z zebranej w ramach zbiórki kwoty sfinansowano kolejne akcje, m.in. w Opolu i we Wrocławiu.

Obecna akcja skierowana jest przede wszystkim do społeczeństwa polskiego. – Ono nadal nie zna naszej bolesnej historii, a niestety rządzący Polską nie zrobili nic w tym kierunku aby polska młodzież dowiedziała się, że oprócz Niemców, Sowietów, Litwinów byli jeszcze Ukraińcy – mówiła wcześniej Katarzyna Sokołowska, organizatorka akcji. Ponadto, jest ona skierowana do licznie przybywających do Polski Ukraińców, a także do rządzących.

Przypomnijmy, że latem 2017 roku działacze Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce przeprowadzili podobną akcję na Podkarpaciu. Wówczas w ramach akcji „Stop Gloryfikacji UPA w Polsce” po miastach Podkarpacia jeździł mobilny baner z informacją o ludobójstwie na Polakach dokonanym na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez OUN-UPA.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply