Kaczyński spotkał się z Orbanem

Oficjalnie nie poinformowano, o czym rozmawiali szefowie głównych partii rządzących w Polsce i na Węgrzech, wicepremier Jarosław Kaczyński i premier Viktor Orban.

Jak pisaliśmy, w środę w Katowicach odbyło się spotkanie grupy V4, stanowiło ono symboliczne zakończenie polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Przewodnictwo zostało przekazane Węgrom. Z tej okazji, spotkali się szefowie rządów krajów Grupy: Polski, Czech, Węgier i Słowacji.

Do Katowic przybył premier Węgier, i szef partii Fidesz, Viktor Orban. Przy okazji wizyty w Polsce, spotkał się z liderem PiS, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.

 

Zdjęcia ze spotkania, które miało miejsce w środę wieczorem, zamieszono na oficjalnym profilu PiS na Twitterze. Nie podano żadnych szczegółów. Nie wiadomo oficjalnie, o czym rozmawiali szefowie głównych partii rządzących w Polsce i na Węgrzech ani ile trwało spotkanie.

W przeszłości Kaczyński i Orban spotykali się już na różnego rodzaju konsultacjach. Ostatnie tego rodzaju spotkanie miało miejsce w grudniu 2020 roku. W rozmowach tych, dotyczących ówczesnych dyskusji nad nowym budżetem UE, w kontekście planów Parlamentu Europejskiego i Niemiec, by jednocześnie z tym wprowadzić mechanizm wiążący wypłaty z budżetu z oceną prawa stanowionego w państwach członkowskich w aspekcie sądownictwa, brał udział także premier Morawiecki.

Przypomnijmy, że w ubiegły piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z kierownictwem partii wchodzących w skład grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – włoskiej Fratelli d’Itallia i hiszpańskiej Vox. Rzecznik rządu Piotr Mueller stwierdził, że „jest czymś pożądanym, aby w ramach Parlamentu Europejskiego powstała grupa eurorealistów, która widzi wady i zalety Unii Europejskiej”.

Przeczytaj: Orban, Morawiecki i Salvini spotkali się w Budapeszcie. „Potrzebny jest renesans Europy i jej wartości”

Spotkania premierów Grupy Wyszehradzkiej podczas polskiej prezydencji służyły zwyczajowej koordynacji stanowisk w kwestiach unijnych. Państwa V4 zgodnie wzywały do tego, aby negocjowany Fundusz Odbudowy był ambitny i uwzględniał potrzeby państw najbardziej dotkniętych społecznymi i gospodarczymi skutkami pandemii. „Jednym z głównych celów było to, aby Fundusz Odbudowy był funduszem dużym, znaczącym i elastycznym tak, aby różne sektory gospodarki mogły się jak najszybciej odbudować po pandemii” – mówił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, wspólna walka w ramach V4 doprowadziła do uzyskania bezprecedensowo dużych środków dla całej Grupy Wyszehradzkiej.

interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply