Nie jestem już w rządzie; premier Mateusz Morawiecki oraz – z tego co wiem – prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację – poinformował we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Moim następcą w randze wicepremiera będzie szef MON Mariusz Błaszczak” – dodał.

Kaczyński został zapytany czy już podjął decyzję, kiedy opuści Radę Ministrów. „Już w tej chwili nie jestem w rządzie” – odpowiedział, cytowany we wtorek przez PAP. „Wniosek o odwołanie już złożyłem do premiera i został on przyjęty. O ile mi wiadomo, to prezydent też go podpisał” – dodał.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prezes PiS był pytany o ocenę swojej obecności w rządzie. Wyraził opinię, że udało mu się wykonać plan, który sobie zakładał. „Choć nie będę ukrywał, że w tym planie nie było wojny, choć był on przygotowywany na ewentualność wojny. Sądzę, że w tym czasie zapadły te najważniejsze decyzje odnoszące się do tego, by Polska uniknęła bardzo trudnego losu. Chcemy się na tyle zbroić, aby ewentualny atak na nasz kraj był całkowicie nieracjonalnym przedsięwzięciem” – powiedział.

Podkreślił, że pozytywnie wspomina te 20 miesięcy, kiedy urzędował w KPRM. „Oczywiście miałem być o cztery miesiące krócej w rządzie, ale wybuchła wojna w Ukrainie. Dzisiaj przebieg wojny jest taki, że nie wiadomo kiedy się ona skończy. Natomiast mniej więcej wiadomo, kiedy będziemy mieli wybory, w związku z tym musiałem wybrać i wybrałem. Chętnie bym doczekał do końca wojny, ale wygląda na to, że będzie się ona ciągnęła dłużej” – wskazał.

„Postanowiłem, że muszę się skoncentrować na tym, co jest dla przyszłości Polski najważniejsze. To nie tak, że przeceniam swoją rolę, chodzi po prostu o to, że partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy. Wybory są po to, aby uzyskać dobry wynik wyborczy, a jeśli chodzi o PiS, to tym dobrym wynikiem wyborczym będzie ich wygranie i możliwość sprawowania władzy, oczywiście w koalicji Zjednoczonej Prawicy” – powiedział szef PiS.

Kaczyński zapytany, kto będzie następnym szefem Komitetu ds. bezpieczeństwa opowiedział: „Nie jest już właściwie tajemnicą, że to ma być szef MON Mariusz Błaszczak”. „To jest całkowicie naturalna decyzja. Mamy wojnę, a on jest ministrem obrony, więc w tej szczególnej sytuacji w jakiej jesteśmy, takie połącznie ma bardzo duże zalety” – ocenił prezes PiS. Podkreślił, że Mariusz Błaszczak będzie pełnił swoje obowiązki w randze wicepremiera.

Zaznaczył, że termin powołania Błaszczaka to decyzja prezydenta „więc nie chcę mówić za Pałac Prezydencki”.

Jarosław Kaczyński poinformował także o innej zmianie w rządzie. Zastępca szefa KPRM i sekretarz Komitetu Zbigniew Hoffmann ma zostać powołany na ministra i będzie mu podlegał bieżący nadzór nad Komitetem.

„Trzeba pamiętać, że minister Błaszczak w wielkiej mierze będzie musiał się jednak zajmować MON, a Komitet ds. bezpieczeństwa zajmuje się sprawami służb specjalnych, MSWiA, MSZ, a także – choć w mniejszej mierze – sprawami resortu sprawiedliwości. W związku z tym tam ktoś musi +czuwać+ na co dzień. To powinien być człowiek w odpowiedniej randze” – powiedział.

Zobacz także: Kaczyński: lepiej być zadłużonym niż okupowanym

Kaczyński odniósł się też do kwestii sądownictwa. „W Polsce sądy działają nie źle, tylko fatalnie źle. Jeśli w Polsce można mówić o niepraworządności to źródłem jest właśnie to. Źródłem jest doktryna Neumanna, ona doskonale opisuje realny stan naszych sądów” – przekazał. Nawiązał w ten sposób do niedawnej wypowiedzi polityka PO Sławomira Neumanna, który mówił, że sądy są nasze i kto będzie lojalny wobec PO temu nic nie grozi.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński został powołany na stanowisko wicepremiera 6 października 2020 r. Wykonywał zadania przewodniczącego Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. W skład Komitetu wchodzą następujący ministrowie: obrony, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych.

Zobacz także: Kaczyński zapowiada Ustawę o ochronie ludności cywilnej. Powstanie specjalny fundusz

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz