Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson oskarżył Rosję o produkcję i przechowywanie broni chemicznej typu Nowiczok.

Boris Johnson w niedzielę udzielił wywiadu dla BBC. Oświadczył w nim, że rosyjskie służby w miały badać możliwość wykorzystania broni chemicznej do prób zabójstwa.

Mamy dowody na to, że w ciągu ostatnich 10 lat Rosja nie tylko badała możliwość wykorzystania środków chemicznych w celu dokonania morderstwa, ale także gromadziła zapasy Nowiczoka – stwierdził szef brytyjskiej dyplomacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosyjski MSZ: Trucizna dla Skripala pochodzi z Anglii lub Słowacji

Johnson dodał, że w poniedziałek w Londynie znajdą się przedstawiciele Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), którzy mają pobrać próbki zabezpieczone przez brytyjskich śledczych po ataku na Skripala.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W komunikacie brytyjskiego MSZ wydanym po wywiadzie Johnsona podkreślono, że zbadanie substancji użytej w próbie zabójstwa Skripala to kolejny krok mający na celu niezależną weryfikację analizy przeprowadzonej przez laboratorium w Porton Down na mocy artykułu 8 Konwencji o zakazie broni chemicznej.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja: Neurotoksyna użyta w ataku na Skripala została wyprodukowana na Zachodzie

Podkreślono, że zabezpieczone materiały zostaną przesłane do badania w laboratoriach, co ma potrwać przynajmniej dwa tygodnie. Jednocześnie zaznaczono, że Johnson w poniedziałek będzie rozmawiał na temat próby zabójstwa Skripala i użycia broni chemicznej na terytorium Wielkiej Brytanii z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a temat poruszy również na posiedzeniu Rady ds. zagranicznych UE.

Kresy.pl / interia.pl / bbc.co.uk
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   jwu :

   @Gaetano I dlatego zaczyna mi się przypominać retoryka sprzed inwazji na Irak.Fakt Rosja to nie Irak i żaden (nawet)największy desperat nie będzie pchał rąk w ognisko.Ale Rosjanie organizują święto futbolu i bojkotując je można im nieźle dopiec.

   • jazmig
    jazmig :

    @jwu Ku temu to zmierza, bo już polskie mendy zaczynają na ten temat szczekać. Ale FIFA musiałaby zapłacić ogromną karę Rosji oraz federacjom krajów, które awansowały do mundialu. Poza tym w FIFA kraje zachodnie są mniejszością, więc nie wierzę w to, że FIFA zerwie mundial.

 1. Avatar
  zefir :

  Boris Johnson,szef MSZ Brytoli twierdzi,że „Mamy dowody na to,że w ciągu osyatnich 10 lat Rosja nie tylko badała możliwość wykorzystania środków chemicznych w celu dokonania morderstwa,ale także gromadziła zapasy Nowiczoka”.Jeśli tak,to rodzi się pytanie:dlaczego Johnson,jego poprzednicy i Wielka Brytania,w ciągu ostatnich 10 lat nie podzielili się swą wiedzą z OPCW na zgodność z Konwencją o zakazie prowadzenia badań,produkcji,składowania i użycia broni chemicznej i zniszczeniu jej zapasów,z dnia 13 stycznia 1993r.Zatajanie przestępstwa jest formą współudziału z w nim.Nie pytam Izraela,który Konwencji nie ratyfikował,pytam przedstawicieli W.Brytanii jako sygnatariusza tej Konwencji.