Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski nie musi prostować swojej wypowiedzi o tym, że prawie milion osób straciło pracę – uznał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Zdaniem sądu “wypowiedź jest nieprecyzyjna, lecz nie jest nieprawdziwa”. Wniosek złożony przez komitet Andrzeja Dudy został oddalony. Komitet prezydenta Andrzeja Dudy zamierza odwoływać się od orzeczenia.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski nie musi prostować swojej wypowiedzi o tym, że prawie milion osób straciło prace – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Sąd podkreślił, że “wypowiedź jest nieprecyzyjna, ale nie jest nieprawdziwa”. Tym samym sąd oddalił wniosek złożony przez komitet prezydenta Andrzeja Dudy. Komitet zamierza odwołać się od orzeczenia.

Sprawa dotyczyła słów, które wypowiedział kandydat KO Rafał Trzaskowski 14 czerwca we Wrocławiu.

“Dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę. I też pytam pana prezydenta: dlaczego nie stoi pan przy wszystkich tych, których rząd pozostawił samym sobie? Co pan zrobił dla tych wszystkich, którzy dzisiaj tracą pracę?” – pytał wówczas Andrzeja Dudy Rafał Trzaskowski.

Komitet wyborczy Andrzeja Dudy pozwał za te słowa Trzaskowskiego w trybie wyborczym. Domagał się sprostowania we wszystkich mediach. W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek.

Sąd podkreślił w uzasadnieniu, że wypowiedź Trzaskowskiego padła w trakcie wiecu wyborczego, czyli w warunkach, w których mówcy posługują się krótkimi zdaniami, zaczerpniętymi z mowy potocznej.

Sąd zaznaczył także, że w maju 2020 w Polsce zarejestrowanych było około miliona osób bezrobotnych. Dodano, że co najmniej milion osób straciło w jakimś czasie pracę, więc wypowiedź kandydata KO nie była błędna. Sad zwrócił uwagę, że rozpoczęcie zdania od słowa “dzisiaj” nie wpływa na sens wypowiedzi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sędzia Anna Tyrluk-Krajewskiej powiedziała, że nie można łączyć wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego z pandemią koronawirusa, ponieważ nie zasugerował wzrostu liczby bezrobotnych w kontekście jakiejś wcześniejszej liczby.

“Komitet kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy będzie się odwoływał od tego orzeczenia; kompletnie się z nim nie zgadzamy” – oświadczył pełnomocnik sztabu prezydenta Krzysztof Sobolewski.

Zobacz także: Sondaż “RMF” i “DGP”: Trzaskowski minimalnie wygrywa w II turze

pap / tvp.info / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Od początku twierdziłem że warunkiem sukcesu reformy wymiaru sprawiedliwości jest na poczatku wymiana kadrowa (personalna). Przecież nie udała by się denazifikacja Niemiec bez odsunięcia nazistów od władzy. W Polsce jest sprawa bardziej skomplikowana bo w Niemczech zrobiły to obce władze okupacyjne a w Polsce naszej reformie przeszkadza UE, w praktyce to Niemcy, przy współpracy z EPL w którym rolę Targowicy odgrywają europosłowie polscy pod wodzą D.Tuska.