Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia wobec 11 osób, w tym 8 obywateli Ukrainy oraz 3 obywateli Polski.
Jak poinformowała w czwartek Straż Graniczna, osoby te są oskarżone o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która w latach 2017–2019 zajmowała się ułatwianiem i umożliwianiem cudzoziemcom nielegalnego wjazdu oraz pobytu na terytorium Polski w celu uzyskania korzyści majątkowych.
Skierowanie aktu oskarżenia było efektem ponad dwuletniego śledztwa, prowadzonego wspólnie przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej Warszawa – Modlin oraz Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej CBŚP w Olsztynie. W ramach postępowania zabezpieczono i przeanalizowano ponad 1600 akt spraw związanych z udzielaniem zezwoleń na pobyt czasowy i pracę dla cudzoziemców oraz zezwolenia typu A na wykonywanie pracy w Polsce. Przesłuchano również ponad 70 świadków.
Oskarżeni usłyszeli zarzuty wynikające m.in. z art. 258 § 1 kk (udział w zorganizowanej grupie przestępczej), a także zarzuty kierowania grupą przestępczą (art. 258 § 3 kk). Jednemu z obywateli Polski pochodzenia ukraińskiego postawiono dodatkowy zarzut kierowania groźbami pobicia i pozbawienia wolności wobec innego oskarżonego (art. 245 kk). Ponadto, zarzuty dotyczą umożliwiania nielegalnego pobytu cudzoziemcom poprzez wystawianie fałszywych dokumentów, co pozwalało oskarżonym czerpać z tego procederu korzyści majątkowe (art. 264a § 1 kk w zb. z art. 272 kk).
Zobacz też: Imigranci z Nepalu, Mołdawii i Gruzji przebywali w Polsce nielegalnie
Działalność grupy umożliwiła pobyt na terytorium Polski znacznej liczbie cudzoziemców, głównie obywatelom Ukrainy, Białorusi, Indii, Bangladeszu, Nepalu, a także z krajów takich jak Ghana, Azerbejdżan, Nigeria, Uzbekistan, Gruzja i Maroko.
W toku postępowania zastosowano różne środki zapobiegawcze, w tym tymczasowe aresztowanie wobec 7 osób oraz zabezpieczenia majątkowe o łącznej wartości ponad 120 tysięcy złotych.
Spośród 11 oskarżonych, 8 osób przyznało się do popełnienia zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddało się karze. Wśród nich znalazł się obywatel Polski pochodzenia ukraińskiego, który kierował grupą przestępczą.
Kresy.pl/SG
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!