Jestem przekonany, że Tusk szykuje się do kandydowania za 2 lata na prezydenta RP. Mało tego – jeżeli pan prezydent Duda będzie prezydentem malowanym, to przegra te wybory, jak wcześniej Komorowski – mówi Kresom.pl poseł Marek Jakubiak. Krytycznie ocenia także działalność PiS w kwestiach gospodarczych.

W rozmowie z Kresami.pl poseł Marek Jakubiak (Kukiz’15, Endecja) „na gorąco” odniósł się do wypowiedzi szefa rady Europejskiej Donalda Tuska. Po wyjściu z ponad 9-godzinnego przesłuchania były premier stwierdził, że cała sprawa „ma charakter wybitnie polityczny”.

Przeczytaj: Donald Tusk był przesłuchiwany w prokuraturze przez 9 godzin

– Poinformowałem pana prokuratora, że zjawiłem się ze względu na szacunek przede wszystkim dla państwa polskiego – mówił szef RE. Dodał, że w trakcie przesłuchania zaznaczył, że jego urząd objęty jest pełnym immunitetem. Sugerował, że jeśli uzna, że sprawy są celowo wykorzystywane przeciwko niemu, celem utrudnienia mu sprawowania funkcji przewodniczącego Rady Europejskie, to skorzysta z immunitetu.

–  Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale jeśli tak, to nie będę się wahał – podkreślił Tusk.

TUSK SZYKUJE SIĘ DO WYBORÓW PREZYDENCKICH

– Takie jego prawo. Ma immunitet, może z niego skorzystać – mówił w rozmowie z Kresami.pl poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak. – Natomiast oceniam tę wizytę jako wyraźny happening. Pokazanie: „jestem odważny, nie mam sobie nic do zarzucenia”. Tusk jest wytrawnym politykiem. On rozgrywa emocje ludzkie.

– Jestem przekonany – mówię to już od 3 miesięcy – że Tusk szykuje się do kandydowania za 2 lata na urząd prezydenta RP. Mało tego – jeżeli pan prezydent Duda będzie prezydentem malowanym, a nie faktycznym, to przegra te wybory – podkreśla Jakubiak.

– Jak będzie tak często jeździł na narty i wypoczywał zamiast ciężko pracować, to przegra te wybory tak, jak wcześniej Komorowski – dodaje.

OSTATNIE WALKI GLADIATORÓW

Poseł K’15 i Endecji odniósł się także do polaryzacji społecznej, symbolicznie widocznej w środę podczas powitania Donalda Tuska na Dworcu Centralnym.

– Najbliższe wybory będą ostatnimi, w którym te dwa klany będą się zwalczały – uważa Jakubiak. – Widać wyraźnie, że społeczeństwo jest zmęczone tym szarpaniem, tą walką gladiatorów na słowa, nie na miecze.

– Widać nawet wyraźnie po sondażach, które ktoś nieopatrznie opublikował, że jakieś 27 proc. wyborców chce głosować na kogoś innego. Ludzie mają dość tej plemiennej walki i szarpania państwa polskiego w imię partykularnych interesów partyjnych – powiedział poseł. Jego zdaniem, to dobrze.

– W ciągu tych dwóch lat może jeszcze dojść do zwarcia między wyznawcami jednej i drugiej partii. My nie będziemy w tym brać udziału. Przyszliśmy do parlamentu jako Kukiz’15 po to, żeby zmieniać Polskę. Widać, że staramy się jak możemy – stwierdził dodając, że jego klub ma największy w parlamencie współczynnik ustaw na jednego posła. – Natomiast powiem tyle – nie puszczają nam tego dalej – dodał.

PRZECZYTAJ: Paweł Kukiz dla Kresów.pl: pokonamy kompanię Goliatów „Dawidową metodą”

PIS IDZIE KU ZWYKŁEMU POPULIZMOWI

Odnośnie kwestii dotyczących gospodarki, Jakubiak nawiązał do ostatnich działań ze strony PiS ws. reform podatkowych. Wcześniej partia ta wycofała się z zapowiadanego pomysłu tzw. jednolitego podatku. W środę PiS odciął się od reformy podatkowej zaproponowanej przez komisję pod przewodnictwem swojego posła.

– Widać ewidentnie, że PiS w ogóle nie dąży do uproszczenia czy też złagodzenia podatków i prawa gospodarczego w Polsce i idzie ku zwykłemu populizmowi – stwierdził poseł Jakubiak.

– Sytuacja jest taka. PiS powołuje komisję deregulacyjną, która debatuje nt. ustawy farmaceutycznej, będącej ustawą regulacyjną. Pomimo buntów, protestów, PiS nakazało swoim posłom głosowanie i tyle. Przepchnęli ją kolanami. Ustawę w mojej ocenie złą.

Poseł podaje też inny przykład:

– Mamy zespoły parlamentarne, powoływane spontanicznie. Tam jest w tej chwili ze 20 kilku posłów różnych frakcji, w tym z PiS – i to dość sporo. Tam deliberujemy nt. tego, co jest złe, co przeszkadza przedsiębiorczości. To się bardzo uaktywniło ostatnio, ponieważ 92 proc. społeczeństwa chce rewolucji podatkowej. Natomiast PiS, widać wyraźnie, woli się bawić w zadłużanie państwa niż w prawdziwą reformę. Proszę zważyć na bierność wicepremiera Mateusza Morawieckiego. On nic nie robi. Od 1,5 roku pokazuje slajdy.

Jakubiak zwraca uwagę także na inne kontrowersje:

– Te ustawy, które weszły – że sprawy niejasne rozstrzyga się na rzecz podatnika, że sprawy muszą się skończyć w ciągu 3 miesięcy. A skąd! Dalej trwają. Więc nic się nie dzieje, wszystko idzie w złym kierunku.

Zapewne część PiS uważa, że wszyscy pracodawcy to ludzie, którzy tylko udają, że mają problemy. Że płacą jeszcze za mało podatków, że wyzyskują swoich pracowników itd. To są cytaty-epitety z trybuny sejmowej. Pani minister Rafalska mówiła „krwiopijcy” do przedsiębiorców. Więc zachodzę w głowę – jeżeli chwalą się tym, że nie ma bezrobocia, to po co urzędy pracy. To są 4 mld zł oszczędności. Już można by ulżyć, bo to płacą nie państwo, ale przedsiębiorcy w składach.

Czytaj także: Marek Jakubiak (K’15) za likwidacją urzędów pracy. „Są zbyteczne i zbyt kosztowne”

PR I GADAJĄCE GŁOWY

– Ja nie widzę tego nawet żółtych barwach – tylko w ciemnoszarych. To idzie w złym kierunku. Reformy stanęły… wszystko stanęło. Ktoś tam jątrzy od samego środka w PiSie, wstrzymuje wszystko, co logiczne. Oni tam mówią: „obniżyliśmy CIT do 15 proc.”. Pytam: „komu?” Tym malutkim firmom, które mają do 2 mln obrotów, których przychody są rzędu 170-180 tys. miesięcznie. W związku z tym komu ulżyli? 20 tys. ludzi na 450 tys. spółek – bo dotyczy to tylko podmiotów o osobowości prawnej – uważa poseł.

Zdaniem Jakubiaka, działania PiS w kwestiach gospodarczych to wyłącznie PR-owskie zagrywki. – Natomiast raz-dwa przeszły ustawy nt. obstrukcji wobec przedsiębiorców. Takie kary, jak od 10 lat w górę za pomyłki VAT, konfiskata mienia itd. To weszło od razu – podkreśla.

– Nie widać żadnych perspektyw na poprawę. Tylko PR, głowy gadające o tym, jak bardzo ważna jest przedsiębiorczość. I teraz będą przyciskać i dusić przedsiębiorczość – tak mi się wydaje – podsumowuje poseł Jakubiak.

Kresy.pl / Marek Trojan

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply