Tusk przyjechał do Warszawy. Gorąca atmosfera na Dworcu Centralnym [+VIDEO]

Były premier, obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk w środę przed południem przyjechał do Warszawy. Na Dworcu Centralnym przywitały go grupy jego zwolenników i przeciwników.

Tusk ma dziś zeznawać w stołecznej prokuraturze jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy polskich władz z rosyjską FSB.

Na peronie 3 Dworca Centralnego zebrał się tłum ludzi. Przybyli m.in. działacze KOD z unijnymi flagami UE. Inni zwolennicy Tuska trzymali jego portrety z napisem: “przystanek Europa”. Wznoszono też okrzyki: “Precz z Kaczorem!”, “Wolna Polska bez Kaczora!”, a także inne, skierowane do Donalda Tuska, jak np.: “jesteśmy z tobą”. Górował nad nimi wielki transparent “Witamy Prezydenta Europy”. Wołano też: “Tusk kochamy cię, będziemy zawsze z Tobą, wielki człowiek w Europie”.

Drugą grupę stanowili przeciwnicy byłego premiera. Mieli ze sobą m.in. transparenty nawiązujące do katastrofy smoleńskiej. Widoczny był plakat z wizerunkiem Tuska w więziennym pasiaku. Demonstranci trzymali też bannery z napisami: “Koniec z bezkarnością. Donald Tusk, Trybunał Stanu czeka”, “Donald Tusk odpowiedzialny za afery i korupcję”, “Współwinni zbrodni wciąż żyją bezkarnie. Mord Smoleńsk 2010”. Krzyczano również: “Zdrajco, będziesz siedział”. Według obserwatorów na miejscu, grupa zwolenników Tuska była liczniejsza.

Z tłumu padały też okrzyki „hańba”,  czy “raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”. Część osób gwizdała. Okrzyki zwolenników i przeciwników Tuska mieszały się ze sobą. Doszło także do ostrych wymian zdań, kłótni i przepychanek.

Ze względu na małą powierzchnię peronu, obie grupy nie były od siebie w żaden sposób oddzielone. Bezpieczeństwa pilnowała policja.

Na powitanie szefa RE wyszli czołowi politycy PO, w tym była premier Ewa Kopacz, a także Małgorzata Kidawa-Błońska, Cezary Tomczyk, Rafał Trzaskowski, Sławomir Nitras, a także Stefan Niesiołowski – były poseł PO oraz działacze młodzieżówki tej partii. Odśpiewali mu oni „sto lat”. Sam Tusk przyznał, że powitanie było “imponujące”.

 

PAP / gosc.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply