Jewgienij Prigożyn zagroził wycofaniem najemników z Grupy Wagnera z Bachmutu, jeśli rosyjskie dowództwo wojskowe nie dostarczy im więcej amunicji – pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Jewgienij Prigożyn, szef najemniczej rosyjskiej grupy Wagnera, zagroził w sobotę wycofaniem najemników z Bachmutu w Donbasie, jeśli firma nie otrzyma więcej amunicji – podaje ISW w sobotnim raporcie. Oświadczył, że najemnicy będą musieli “wycofać się w sposób zorganizowany albo zostać i umrzeć”.

Analitycy uważają, że Prigożyn może wykorzystać kolejne przetasowania w rosyjskim dowództwie, by otrzymać dostęp do większej ilości amunicji.

Jak wskazuje ISW,  szef grupy Wagnera nadal próbuje przekonać Kreml do przejścia do defensywy na wschodzie Ukrainy. Prigożyn stwierdził, że ukraińska kontrofensywa może nastąpić przed 15 maja, ale rosyjskie wojsko nie spieszy się z przygotowaniami do odparcia ataków.

Groźba wycofania najemników z Bachmutu może również wskazywać na obawy Prigożyna, że ​​rosyjskie pozycje na tyłach miasta są narażone na kontrataki – uważają analitycy.

Przeczytaj: Szef grupy Wagnera przyznaje się do “poważnych” strat

Jak informowaliśmy, w połowie kwietnia szef Grupy Wagnera zaapelował do Władimira Putina o ogłoszenie zakończenia wojny. “Idealnym rozwiązaniem byłoby poinformowanie wszystkich, że Rosja osiągnęła zaplanowane przez siebie cele, bo w pewnym sensie rzeczywiście je osiągnęliśmy” – oświadczył.

Jego zdaniem rosyjskim żołnierzom udało się zająć “dużą część Ukrainy oraz utworzyć korytarz lądowy na Krym”. Prigożyn wyraził wówczas opinię, że aktualnie Rosja powinna skupić się na utrzymaniu kontrolowanych obwodów i dążyć do zakończenia wojny.

Zobacz także: Brytyjski wywiad: Rosja chce zastąpić Grupę Wagnera innymi firmami najemniczymi

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply