Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy odrzuciło ofertę Iranu wypłacenia 150 000 dolarów odszkodowania za każdą osobę zabitą w zestrzeleniu lotu PS752 Ukraine International Airlines (UIA) przez irańskie wojsko – poinformowała w sobotę agencja prasowa Unian.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Unian, ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy odrzuciło ofertę Iranu wypłacenia 150 000 dolarów odszkodowania za każdą osobę zabitą w zestrzeleniu lotu PS752 Ukraine International Airlines (UIA) przez irańskie wojsko.

Zapowiedział to sekretarz prasowy MSZ Ołeh Nikolenko w komentarzu dla UNIAN.

„Ostatecznym celem Ukrainy i innych poszkodowanych państw powinno być zapewnienie sprawiedliwości ofiarom tragedii ukraińskiego lotu PS752 i ich bliskim oraz zapobieganie takim przestępstwom w przyszłości. Oczywiście kwestia odszkodowań jest ważnym elementem tego procesu”, powiedział Nikolenko.

„Wcześniej należy ustalić wszystkie okoliczności zestrzelenia samolotu przez Iran i postawić winnych przed sądem. Dopiero wtedy możemy porozmawiać o wysokości odszkodowania. Powinno być ono wynikiem porozumienia między rządami wszystkich państw, których obywatele zginęli w katastrofie lotniczej, a nie jednostronnej decyzji, ale oczekujemy, że Iran wypełni w dobrej wierze porozumienia osiągnięte podczas trzeciej rundy konsultacji w Kijowie” – powiedział.

Jak powiedział ambasador Iranu na Ukrainie i w Mołdawii Manouchehr Moradi na Twitterze 4 czerwca 2021 roku, podczas trzeciej rundy rozmów w Kijowie w tym tygodniu, irańska delegacja „zapowiedziała gotowość wypłacenia ukraińskim rodzinom 150 tys. zabitych w katastrofie, zgodnie z rezolucją rządu Islamskiej Republiki Iranu. Zwrócił się do delegacji ukraińskiej o przekazanie tej informacji krewnym zabitych Ukraińców.”

Jak informowaliśmy, według Sądu Najwyższego w Ontario w Kanadzie, zestrzelenie lotu 752 linii lotniczych Ukraine International Airlines w pobliżu Teheranu przez irańską Gwardię Rewolucyjną było zamierzonym aktem terroryzmu.

W wyroku wydanym w czwartek sędzia Edward Belobaba stwierdził, że „na podstawie bilansu prawdopodobieństwa ataki rakietowe na lot 752 były zamierzone”.

„Powodowie ustalili, że zestrzelenie lotu 752 przez oskarżonych było aktem terroryzmu i stanowi„ działalność terrorystyczną ”- dodał sędzia. W orzeczeniu sędzia sądu w Ontario oparł się na dwóch biegłych, z których jeden stwierdził, że Gwardia Rewolucyjna „wiedziała, że lot PS 752 jest samolotem cywilnym i celowo zestrzelił go z zamiarem zniszczenia”.

Sędzia wydał wyrok zaoczny przeciwko Iranowi w procesie cywilnym wytoczonym przez cztery rodziny zabitych na pokładzie samolotu pasażerskiego UIA. Stronie irańskiej doręczono dokumenty sądowe za pośrednictwem Global Affairs Canada, ale żaden przedstawiciel kraju nie bronił się w postępowaniu.

Sprawa wymienia m.in. Iran, Straż Rewolucyjną, irańskie Siły Zbrojne oraz Najwyższego Przywódcę Alego Chameneiego jako oskarżonych. Decyzja ta skutecznie umożliwia rodzinom w Kanadzie dochodzenie odszkodowania od Iranu.

Kresy.pl/Unian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply