Turecka agencja informacyjna Anadolu poinformowała o odbudowie rurociągu umożliwiającego przesył irackiej ropy do Turcji.
Rurociąg o długości 970 km, który był używany przez ostatnie 45 lat, został uszkodzony w czasie tragicznego trzęsienia ziemi w lutym bieżącego roku. W poniedziałek turecki minister energii i surowców naturalnych Alparslan Bayraktar powiedział w Abu Dabi, że przesył ropy naftowej za jego pośrednictwem zostanie wznowiony jeszcze w bieżącym tygodniu.
Bayraktar zadeklarował, że rurociąg, który prowadzi do tureckiego naftoportu Ceyhan, będzie transportował 500 tys. baryłek surowca dziennie.
Występując podczas wystawy i konferencji ADIPEC w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, minister przedstawił ambicje energetyczne Turcji, która chce stać się centrum handlu energią, co, jego zdaniem, jest o krok bliżej realizacji, biorąc pod uwagę niedawne umowy na dostawy gazu podpisane z Rumunią, Węgrami, Bułgarią i Mołdawią.
Priorytety energetyczne tureckich władz obejmują również zapewnienie tanich surowców energetycznych oraz długofalowy cel polegający na dekarbonizacji gospodarki kraju.
„Popyt w Turcji rośnie i aby sprostać temu rosnącemu zapotrzebowaniu, potrzebujemy dużych inwestycji w sektor energetyczny, gazu i ropy naftowej” – stwierdził Bayraktar. Powołując się na prognozy ocenił, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w Turcji wzrośnie o 3,7 proc. w ciągu najbliższych dwóch dekad.
Bayraktar powiedział, że Turcja intensywnie inwestuje w zasoby odnawialne, aby pomóc zaspokoić rosnące lokalne zapotrzebowanie na energię, zmniejszyć zależność energetyczną od zasobów zagranicznych i przyczynić się do dekarbonizacji kraju.
Kraj zmierza również w kierunku energetyki jądrowej i buduje swoją pierwszą elektrownię jądrową w Mersin na południu kraju, która ma zapewnić moc około 20 gigawatów. Energia ma być wytwarzana za pomocą wielkoskalowych konwencjonalnych i małych reaktorów modułowych.
„Mamy bardzo ambitny plan dodawania co roku pięciu gigawatów mocy z [instalacji] fotowoltaicznej i wiatrowej. Chcielibyśmy również wykorzystać energię jądrową jako ważne narzędzie dekarbonizacji” – powiedział Bayraktar.
Jak dodał – „Intensywnie inwestujemy także w projekty wydobywcze gazu ziemnego, ponieważ widzimy, że gaz ziemny będzie odgrywał kluczową rolę w naszej transformacji energetycznej. Dlatego wraz z potencjalnymi partnerami dużo inwestujemy w projekty wydobywcze”.
aa.com.tr/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!