Anglojęzyczny profil twitterowy Instytutu Pamięci Narodowej opublikował w niedzielę i poniedziałek serię wpisów dotyczących 79. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu, która przypada w poniedziałek. Zamiast terminu “ludobójstwo”, napisano o “masakrze”. Nie wskazano też narodowości sprawców. Należy zwrócić uwagę, że w polskojęzycznym komunikacie mowa o ludobójstwie dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów. IPN opublikował link do komunikatu, w którym użyto wspomnianych zwrotów. Dowodzi to celowości działania.

W niedzielę na anglojęzycznym profilu IPN ukazały się wpisy związane z 79. rocznicą Krwawej Niedzieli. “Drugi dzień uroczystości upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej, na których obecna była delegacja IPN. Obchody rozpoczęły się dziś rano mszą w kościele św. Piotra i Pawła w Łucku” – wskazano. “Później wiceprezes IPN Karol Polejowski wraz z innymi członkami delegacji zapalił znicze i złożył kwiaty na cmentarzu w Kisielinie i we wsi Pawliwki (dawniej Poryck) pod pomnikiem ofiar rzezi wołyńskiej” – dodano. Podkreślono, że w uroczystości wziął również udział Siergiej Godlewski, wolontariusz, który opiekuje się pomnikami ofiar rzezi wołyńskiej. IPN nie wskazał jednak narodowości sprawców. Zamiast terminu “ludobójstwo”, napisał o “masakrze”. 

Podobna sytuacja miała miejsce w poniedziałek. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W poniedziałkowym wpisie także nie wskazano narodowości sprawców. Użyto jedynie skrótu UPA, który jest niezrozumiały dla anglojęzycznych odbiorców.

Należy zwrócić uwagę, że w polskojęzycznym komunikacie mowa o ludobójstwie dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów. IPN opublikował link do komunikatu, w którym użyto wspomnianych zwrotów. Dowodzi to celowości działania.

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. 79 lat temu, w niedzielę 11 lipca 1943 roku, na Wołyniu rozpoczęła się masowa, skoordynowana akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez OUN-UPA. W wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło co najmniej 100 tys. Polaków.

W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm – głosi uchwała – oddaje hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”.

Zobacz także: Lisicki: Polskie elity są gotowe, aby nad Wołyniem przejść do porządku dziennego

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply