Na liście projektów priorytetowych w Unii Europejskiej znalazły się m.in. inwestycje Gaz-System. W tym Gazociąg Baltic Pipe, który ma połączyć Polskę z Danią oraz plan rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu.

Jak poinformował Gaz-System w specjalnym komunikacie, w piątek Komisja Europejska przyjęła trzecią listę projektów energetycznych o znaczeniu wspólnotowym (tzw. PCI). Poprzednie zaakceptowano w 2013 i 2015 roku. Dzięki obecności na tej liście konkretny projekt może łatwiej uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Większość z nich (106), dotyczy sieci energii elektrycznych, a 53 to projekty gazowe.

Projekty mogą uzyskać dofinansowanie z puli 5,35 mld euro w ramach unijnego mechanizmu Connecting Europe Facility (CEF). Jest on przeznaczony na wzmocnienie infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej w ramach UE w latach 2014-2020.

Cytowany w komunikacie prezes zarządu Gaz-System Tomasz Stępień powiedział, że przyznanie statusu PCI jest potwierdzeniem, że „projekty Gaz-System wpisują się w politykę bezpieczeństwa energetycznego, którą kieruje się polski rząd”. Ponadto, są one w tym zgodne z polityką UE.

– Sukces Gaz-System jest tym bardziej istotny, biorąc pod uwagę ograniczanie liczby projektów gazowych na kolejnych listach – dodał prezes Stępień.

Projekty inwestycyjne Gaz-System zostały poddane analizie, po czym uzyskały status priorytetowy w dwóch gazowych inicjatywach regionalnych.  Pierwszy, to plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu. Drugim natomiast jest gazowe połączenie międzysystemowym Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Jak poinformowano, o umieszczeniu projektów na liście decydowało pięć kryteriów. Wprowadzenie ich w życie ma po pierwsze “w znaczący sposób” oddziaływać na przynajmniej dwa kraje UE, a także przyczyniać się do integracji sieci tak krajowych, jak i ogólnoeuropejskich. Projekty mają też zwiększać konkurencyjność poprzez oferowanie wyboru konsumentom, a także poprawiać bezpieczeństwo dostaw oraz przyczyniać się do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych – w tym zwiększenia pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Przeczytaj: Polska gazowym hubem dzięki gazociągowi z Danii?

Czytaj dalej: Decyzja w sprawie budowy Gazociągu Bałtyckiego coraz bliżej

Projekty te są częścią starań Komisji Europejskiej, by usprawnić połączenia sieci energetycznych pomiędzy państwami członkowskimi. Ma się to odbywać głównie w drodze lepszej dystrybucji istniejących zasobów. W efekcie ma to z kolei doprowadzić do obniżki cen energii i zminimalizowania przerw w dostawach.

Sporządzona przez Komisję lista projektów zostanie przedstawiona do akceptacji Parlamentowi Europejskiemu i krajom członkowskim.

PAP / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply