Huta Częstochowa przejęta przez hinduski koncern

W piątek częstochowski sąd zatwierdził wybór hinduskiego koncernu Corween Investments z grupy Liberty w przetargu dotyczącym sprzedaży przedsiębiorstwa Huta Częstochowa. Nabywca, który od grudnia ubiegłego roku jest dzierżawcą huty, wydał 190 mln zł. Zakład wznowił już produkcję.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie sędzia Dominik Bogacz poinformował, że “22 stycznia 2021 r. odbyło się posiedzenie w przedmiocie wyboru oferenta w przetargu na sprzedaż przedsiębiorstwa Huty Częstochowa. Termin składania ofert upłynął w dniu 21 stycznia 2021 r. o godz. 15.00 i wpłynęła jedna oferta- Corween Investments sp. z o.o. w Warszawie oraz zostało uiszczone stosowne vadium” – cytuje “Business Insider”. Właścicielem będzie hinduski koncern Liberty, który należy do Sanjeewa Gupty.

Kwota zakupu wyniosła 190 mln zł. Była to minimalna, określona w warunkach przetargu cena.

“Postanowienie nie jest prawomocne, stronom przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Sądu Okręgowego w Częstochowie” – podkreślił sędzia.

Jest to rozstrzygnięcie trzeciego już przetargu na sprzedaż Huty Częstochowa. Warunki zostały zatwierdzone przez częstochowski sąd pod koniec listopada ub. roku. Syndyk rozwiązał umowę z dotychczasowym dzierżawcą na początku grudnia, spółką Sunningwell International Polska, po tym jak produkcja w zakładzie stanęła, część załogi trafiła zaś na postojowe.

Syndyk Huty Częstochowa podjął w grudniu negocjacje ze spółką Corween Investments (w trakcie zmiany nazwy na Liberty Częstochowa). 23 grudnia 2020 r. podpisana została umowa dzierżawy. Dzierżawca przejął przedsiębiorstwo oraz wszystkich pracowników. Na 1 stycznia była to liczba 1148 osób. Razem z kierownictwem huty przygotowano także plan jej rozruchu – podaje PAP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Huta Częstochowa zmierza do upadłości

Produkcja została wznowiona 10 stycznia.

Grupa Liberty Steel nabyła dwa lata temu od koncernu ArcelorMittal także pakiet kilku europejskich hut, m.in. hutę w Ostrawie.

Portal “Business Insider” przypomina, że inny hinduski stalowy gigant ArcelorMittal, kontroluje około 70 proc. potencjału produkcyjnego stali w Polsce.

Zobacz także: Huta Częstochowa znowu na krawędzi upadłości

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Posiada oddziały w Sosnowcu (dawna Huta Cedler), Świętochłowicach (dawna Huta Florian), Chorzowie (Huta Królewska), Zdzieszowicach, Dąbrowie Górniczej (dawna Huta Katowice) i Krakowie (dawna Huta im. T. Sendzimira). W marcu 2004 roku przejął upadające Polskie Huty Stali za symboliczną złotówkę.

businessinsider.com.pl / pap / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply