Holenderskie siły lądowe zostaną w tym roku włączone do niemieckiej armii

Jeszcze w tym roku ostatnia brygada holenderskiej armii zostanie zintegrowana z siłami zbrojnymi Niemiec, w ramach procesu łączenia armii obu państw.

W czwartek media w Holandii podały, że ostatnia holenderska brygada zostanie zintegrowana z siłami zbrojnymi Niemiec. Zaznaczono, że tym samym Holandia i Niemcy robią „wielki krok w kierunku połączenia swoich sił zbrojnych”.

Siły lądowe Królewskiej Armii Holenderskiej (Koninklijke Landmach) składa się z trzech brygad bojowych: 11. aeromobilnej (powietrzno-szturmowej), 13. lekkiej i 43. zmechanizowanej. Brygady 11. i 43. zostały już wcześniej, w latach 2014-2015, włączone do niemieckich sił zbrojnych.

Holenderska 13. lekka brygada z Oirschot przejdzie pod komendę niemieckiej 10. dywizji pancernej. Według serwisu dutchnews.nl, w efekcie powstaje siła licząca około 50 tys. żołnierzy, w 8 tys. holenderskich. Dodajmy zarazem, że według źródeł ogólnodostępnych, 13. brygada liczy ok. 3 tys. żołnierzy, a 10. dywizja około 12 tysięcy.

Łączna liczba żołnierzy armii Holandii i Niemiec to 89 tys. ludzi, z czego 24 tys. to żołnierze holenderscy.

Według NRC, połączenie jest elementem Wizji Wspólnej Armii (ang. Common Army Vision). To poufne porozumienie między siłami zbrojnymi Niemiec i Holandii, podpisane 30 listopada 2022 roku przez głównodowodzących obu stron. Jak podano, to najbliższa forma partnerstwa między dwoma krajami w ramach NATO i część wielkoskalowej restrukturyzacji Bundeswehry. Ma to wejść w życie z dniem 1 lipca br.

W rozmowie z NRC zastępca dowódcy armii generał JeanPaul Duckerspowiedział, że „wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak unikalne jest to, co robimy”.

Holenderskie ministerstwo obrony twierdzi, że na razie nie podjęto jeszcze żadnych decyzji politycznych, a Wizja Wspólnej Armii to „propozycja”. Dutchnews.nl przypomina zarazem, że we wrześniu ub. minister obrony Kajsa Ollongren powiedziała na forum parlamentu, że opcje zintegrowania 13. lekkiej brygady z niemiecką armią jest „badana”.

Przeczytaj: Holandia chce zapłacić za dostarczenie Leopardów na Ukrainę

Również porozumienie koalicyjne, upublicznione ponad rok temu, a także oświadczenie nt. polityki holenderskiego resortu obrony z lipca ub. roku wspominają ogólnie o bliższej współpracy z Niemcami. Drugi z tych dokumentów stwierdza, że oba państwa będą wzmacniać swoje połączone operacje, siłę ognia i inne zdolności. Dodano też, że dalsza digitalizacja obu armii w najbliższych latach będzie odgrywać „dużą rolę”.

Jak podano, integracja sił zbrojnych Niemiec i Holandii rozpoczęła się po zakończeniu zimnej wojny. Miało to związek z ograniczaniem wydatków na obronność przez oba państwa. Pierwszy korpus niemiecko-holenderski powstał w 1993 roku na bazie 1 Korpusu Bundeswehry. Wchodzi on obecnie w skład Sił Szybkiego Reagowania NATO. Media przypominają również, że oba państwa w zasadzie używają tego samego sprzętu i pojazdów bojowych, m.in. czołgów Leopard 2 i transporterów opancerzonych Boxer.

Przeczytaj: Niemcy i Holandia przekazały Ukrainie 12 haubic PzH 2000

Czytaj również: Niemcy i Holandia wyślą Ukrainie 6 kolejnych haubic

dutchnews.nl / Bloomberg / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply