Podczas szczytu NATO ministrowie obrony Niemiec i Holandii poinformowali, że oba kraje wyślą Ukrainie po trzy dodatkowe haubice. Ukraina dostała już od nich 12 haubic.

Jak podaje agencja Reutera, Niemcy i Holandia dostarczą Ukrainie sześć dodatkowych haubic. Poinformowali o tym we wtorek ministrowie obrony obu krajów obecni na szczycie NATO w Madrycie.

Christine Lambrecht z Niemiec i Kajsa Ollongren z Holandii powiedziały dziennikarzom, że każdy kraj dostarczy po trzy haubice. Wcześniej oba kraje wysłały na Ukrainę 12 sztuk takiego sprzętu.

„Okazujemy naszą determinację i zaangażowanie na rzecz Ukrainy i nie poddajemy się rosyjskiej agresji” – powiedziała Ollongren.

Komentując zapowiedź NATO, że w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę sojusz od 2023 roku będzie mieć ponad 300-tysięczne siły wysokiej gotowości, Lambrecht powiedziała, że Niemcy zapewnią tym siłom jedną dywizję w sile około 15 tys. żołnierzy oraz około 65 samolotów i 20 okrętów.

„Niemcy są gotowe do odegrania swojej roli, NATO musi być silne i musi to również pokazać poprzez liczebność wojsk” – powiedziała dziennikarzom Lambrecht.

W środę Christine Lambrecht podczas swojego wystąpienia w Bundestagu poinformowała, że Niemcy i Holandia przekazały Siłom Zbrojnym Ukrainy 12 obiecanych samobieżnych haubic PzH 2000 kal. 155 mm. Stwierdziła, że wraz z haubicami przybyły na Ukrainę w pełni przygotowane załogi.

Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) to niemiecka samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm, wyprodukowana przez Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall. Jej konstrukcja została opracowana z myślą o zastąpieniu pojazdów M109A3G. Produkcja PzH 200 ruszyła w 1996 roku na potrzeby Bundeswehry.

Pojazd posiada masę  57 ton. Prędkość armatohaubicy sięga nawet 60 km/h na drodze. Do jej obsługi potrzeba trzech żołnierzy, lecz standardowa załoga liczy pięć osób. Jej szybkostrzelność wynosi 10 strz./min. Zasięg ognia PzH 2000 to 40 km lub ponad 50 km w przypadku amunicji z rakietowym dopalaczem. Rheinmetall podaje, że zasięg ognia może wynosić aż 76 km, jeśli użyte zostaną najnowsze pociski i działo o długości 52 kalibrów.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply