Zbezczeszczono groby polskich żołnierzy na Białorusi

Nieznani sprawcy zbezcześcili dwie mogiły polskich żołnierzy koło wsi Jodkiewicze, w obwodzie grodzieńskim.

W poniedziałek portal Związku Polaków na Białorusi, „Znad Niemna” (glosznadniemna.pl) podał, że zbezczeszczono groby polskich żołnierzy koło wsi Jodkiewicze, w rejonie brzostowickim obwodu grodzieńskiego, niedaleko granicy polsko-białoruskiej. Serwis powołuje się na informacje i fotografie od jednego z czytelników.

Chodzi o dwie mogiły zlokalizowane przed małą, murowaną kapliczką, pod kilkoma drzewami w polu. Pierwsza mogiła to wspólny grób dwóch polskich żołnierzy, poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej. W drugiej spoczywa żołnierz Armii Krajowej, Adam Pacenko, który zginął w 1944 roku. Oba groby przykryte były prostymi, betonowymi płytami nagrobnymi. Na pierwszym znajdowała się inskrypcja „ŚP. OBROŃCOM OJCZYZNY 1918-20 r.” oraz data „15 VIII-1989 r.”. Inskrypcja na drugim grobie głosiła: „Adam Pacenko/ur. 1902/ZAGINOŁ OD RĘKI WROGA/15.VII. 1944”. Całość otoczona była niskim, metalowym ogrodzeniem.

 

Na załączonej fotografii widać, że ogrodzenie od strony grobów zostało zniszczone, a teren zdewastowany. Ziemia jest wyraźnie rozkopana, a jedna z płyt odrzucona na bok, napisem do dołu.

Jak podano, płyty z obu mogił zostały usunięte przez nieznanych sprawców, którzy „wykopali zwłoki ze zbiorowej mogiły” dwóch polskich żołnierzy, pozostawiając otwarty grób. Drugiej z płyt nie było na miejscu i prawdopodobnie została gdzieś zabrana.

Portal „Znad Niemna” zamieścił też zdjęcia zrobione przez Mariusza Proskienia, znanego dokumentalistę kresowych upamiętnień, przedstawiające stan grobów i upamiętnień sprzed dewastacji. Zaznaczono, że obie mogiły było doglądane i porządkowane przez miejscowych Polaków.

Należy zaznaczyć, że to już kolejna dewastacja polskiego miejsca pamięci w obwodzie grodzieńskim, do tego – w ciągu jednego miesiąca. Jak pisaliśmy, na kilka dni przed rocznicą śmierci maj. Jana Piwnika ps. „Ponury”, cichociemnego i żołnierza AK, z jego pomnika w Bogdanach w obwodzie grodzieńskim zniknęła upamiętniająca go tablica.

Znad Niemna / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    może warto rozważyć działania symetryczne i np. zacząć przenosić ciała żołnierzy radzieckich, Białoruskich z centrum Warszawy, gdzieś na peryferia? Ruskich i Białorusinów spoczywa na naszej ziemi całkiem dużo, tak jak Polaków u nich.