Holenderski rząd sprzeciwia się planowi Komisji Europejskiej, która planuje sprowadzić do Unii Europejskiej większą liczbę imigrantów zarobkowych z Afryki Północnej.

W czwartek Tweede Kamer, izba niższa holenderskiego parlamentu, debatowała nad przedstawioną w kwietniu propozycją Komisji Europejskiej. Chodziło o plan Brukseli, dotyczący sprowadzenia do Europy pracowników z Afryki. Zdaniem KE, afrykańscy imigranci mieliby być planowo ściągani do krajów członkowskich Unii Europejskiej, „aby rozwiązać problem braku siły roboczej i przyciągnąć osoby o umiejętnościach i talentach, których potrzebuje UE”.

Podczas debaty, wielu holenderskich deputowanych opowiedziało się jednak przeciw pomysłowi Komisji. Wchodzące w skład koalicji rządzącej Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Rutte oraz chadeckie Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) i Unia Chrześcijańska (ChristenUnie) oświadczyły, że nie widzą sensu sprowadzania jeszcze większej liczby zagranicznych pracowników. Tłumaczyli to tym, że ich kraj ma ich już wystarczająco dużo.

 

Zaznaczyli też, że ponadto, w Holandii brakuje mieszkań. W czasie debaty minister spraw społecznych i zatrudnienia, Karien van Gennip (CDA) oceniła, że państwo nie ma już gdzie kwaterować migrantów tak, by nie powodować niepotrzebnych napięć w lokalnych społecznościach.

„Ci ludzie powinni mieć możliwość mieszkania i pracy jak każdy inny, z godziwą płacą i właściwymi warunkami pracy” – powiedziała minister, cytowana przez Euractiv za NOS. Według van Gennip, póki co pół miliona migrantów w Holandii nie może na to liczyć.

Jedyną partią w holenderskiej koalicji rządzącej, która opowiada się za sprowadzeniem imigrantów zarobkowych z Afryki, są socjalliberalni Demokraci 66 (D66). Twierdzą, że taki krok pozwoli na przyspieszenie budowy mieszkań, co pozwoli zaradzić kryzysowi mieszkalnemu w kraju.

Jak na razie, rząd Holandii oficjalnie nie odpowiedział Komisji Europejskiej na jej inicjatywę.

Czytaj także: Wielka Brytania będzie odsyłać nielegalnych imigrantów do Rwandy

euractiv.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply