Holandia dostarczy Ukrainie amunicję o wartości pół miliarda euro

Holandia przekaże Ukrainie amunicję artyleryjską o wartości 260 mln euro pociski dla czołgów o wartości 240 mln euro. Dostawy mają być realizowane do połowy 2024 roku.

W piątek holenderska minister Kajsa Ollongren powiedziała, że Niderlandy dostarczą Ukrainie amunicję o wartości ponad 500 mln euro.

„Oni [Ukraińcy – red.] potrzebują wsparcia, aby kontynuować walkę. W tym przypadku chodzi o amunicję. W związku z tym mogliśmy zaoferować Ukrainie nowy pakiet pomocowy” – powiedziała minister obrony Holandii. W ramach całego pakietu, 260 mln euro ma zostać przeznaczone na amunicję artyleryjską, a 240 mln euro na pociski dla czołgów.

Z jej wypowiedzi wynika, że nie będzie to jednorazowa dostawa, ale rozłożony w czasie proces, który będzie trwać co najmniej do połowy przyszłego roku.

„Możecie kontynuować walkę wiedząc, że możecie być pewni naszego wsparcia” – powiedziała minister Ollongren, cytowana przez agencję ANP.

W czwartek holenderska minister obrony odwiedziła Ukrainę. Była w Kijowa, a także w Charkowie. Jej zdaniem, to drugie miasto leży w pobliżu linii frontu i zagrożenie wojną jest tam wciąż wyczuwalne. Ollongren chwaliła też wytrwałość i bojowe nastawienie Ukraińców. Uważa, że „to daje pewność na przyszłość”.

Przeczytaj: Holandia przekaże Ukrainie okręty patrolowe

W sierpniu br. władze Holandii poinformowały, że przekażą Ukraińcom większość z 42 samolotów F-16, jakie posiada ten kraj.

mil.in.ua / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply