Holenderska minister obrony powiedziała agencji Reuters, że ukraińscy piloci mogliby rozpocząć szkolenie w lataniu na myśliwcach F-16 produkcji amerykańskiej już latem.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters w poniedziałek, holenderska minister obrony powiedziała, że ukraińscy piloci mogliby rozpocząć szkolenie w lataniu na myśliwcach F-16 produkcji amerykańskiej już latem.

Holandia i Dania, przewodzą międzynarodowej koalicji, która ma szkolić pilotów i personel pomocniczy, konserwować samoloty i ostatecznie dostarczać Ukrainie F-16. Wcześniej Holandia deklarowała, że zamierza rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów „tak szybko, jak to możliwe”, ale nie określiła, kiedy takie szkolenie mogłoby się rozpocząć.

„To lato jest naszą ambicją. I zobaczymy, czy jest to realistyczne” – poinformowała holenderska minister obrony Kajsa Ollongren w wywiadzie dla Reutera.

Zobacz też: Polska, Węgry i Czechy będą bronić nieba Słowacji

Dodała, że celem będzie pełne uruchomienie programu szkoleniowego w ciągu sześciu miesięcy. Możliwym miejscem na organizację programu jest Dania, gdzie znajdują się symulatory lotu.

Ollongren poinformowała, że nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja w sprawie wniosku Kijowa o dostarczenie dziesiątek F-16. Wspierany przez USA program szkoleniowy obejmie Belgię i Luksemburg, podczas gdy Francja i Wielka Brytania zaoferowały pomoc.

Chociaż przyjęcie F-16 nie wpłynie na wojnę w krótkim okresie, zbliży Ukrainę do zdolności wojskowych NATO, co „jest bardzo ważne na przyszłość”, dodała Ollongren.

„Kiedy wojna się skończy, Ukraina musi być w stanie się bronić, aby powstrzymać Rosję przed kolejną próbą. I myślę, że… to też widzą Ukraińcy”.

„To bardzo silny system uzbrojenia. To bardzo silna zdolność. Ale nie będzie dostępna w najbliższym czasie, a prezydent  Zełenski oczywiście o tym wie” – powiedziała Ollongren.

Dwa źródła, pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedziały Reuterowi, że szkolenie rozpocznie się od dwóch grup 12 ukraińskich pilotów, doświadczonych już w lataniu na radzieckich MiG-ach. Minister nie określiła początkowej wielkości programu.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply