25 sztuk karabinków 5,56 mm Heckler & Koch HK-416 trafiło w tym tygodniu do funkcjonariuszy z Wydziałów Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej we wszystkich oddziałach SG.

Jak czytamy w środowej komunikacie prasowym, 25 sztuk karabinków 5,56 mm Heckler & Koch HK-416 trafiło w tym tygodniu do funkcjonariuszy z Wydziałów Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej we wszystkich oddziałach SG.

Szkolenia, ćwiczenia, operacje i działania w ochronie granicy państwowej prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami innych służb oraz z żołnierzami umożliwiły funkcjonariuszom z Wydziałów Zabezpieczenia Działań SG poznanie, ale także uzyskanie opinii na temat karabinków HK-416. Ta broń jest na wyposażeniu różnych jednostek specjalnych.

HK-416 to karabinki używane przez armie na całym świecie oraz jednostki policyjne. Posiadanie tej broni również przez funkcjonariuszy z WZD SG umożliwi efektywne działanie w sytuacjach kryzysowych, ponieważ zarówno żołnierze, jak i funkcjonariusze WZD wyszkoleni z obsługi tej samej broni, będą mogli (w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych) skutecznie z niej skorzystać.

Ponadto pododdziały kontrterrorystyczne Policji, z którymi WZD prowadzi wspólne działania w ramach zwalczania fizycznego terroryzmu, są również wyposażone w broń firmy HK (pistolety maszynowe oraz karabinki). To kolejny argument przemawiający za wyposażeniem jednostek specjalnych Straży Granicznej we wspomnianą broń w celu umożliwienia im skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych.

Na początku stycznia Straż Graniczna odebrała dostawę 25 karabinów maszynowych 7,62 mm UKM 2020S. To pierwsze karabiny maszynowe o takim kalibrze w formacji. UKM 2020S jest nową – powstałą przed dwoma laty – wersją uniwersalnego karabinu maszynowego UKM-2000P (będącego na wyposażeniu SZ RP od roku 2016). Wersja ta różni się od poprzedniej mniejszymi gabarytami oraz niższą wagą przy jednoczesnym zachowaniu pozostałych parametrów taktyczno-technicznych, w tym m.in. szybkostrzelności – do 900 strzałów na minutę.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply