Hiszpania zaraz po Wielkanocy przekaże Ukrainie pierwsze sześć czołgów Leopard 2A4 – poinformowała gazeta El Pais, powołując się na swoje źródła w rządzie.

Jak przekazała w środę gazeta El Pais, Hiszpania zaraz po Wielkanocy przekaże Ukrainie pierwsze sześć czołgów Leopard 2A4.

W tym tygodniu na czołgach prowadzone jest strzelania na poligonie Cerro Muriano. Po przygotowaniu zostaną wysłane drogą morską do Polski, a stamtąd sprzęt trafi na Ukrainę.

Również w tym tygodniu do zakładu w celu naprawy przybędą cztery dodatkowe Leopardy 2A4, których przekazanie zapowiedział premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Podobnie jak pierwsze sześć, przetrzymywano je w bazie w Saragossie.

Według publikacji pierwsze czołgi były w lepszym stanie, ich naprawa zajęła 2500 tysięcy godzin pracy. Koszt odzyskania wyniósł 4,1 miliona euro – 683 300 za sztukę.

Praca trwała około sześciu tygodni. Wznowienie drugiej partii będzie droższe i potrwa dłużej.

Jak poinformował w poniedziałek Der Spiegel, obiecane przez Niemcy czołgi Leopard 2A6 i bojowe wozy piechoty Marder dotarły już na Ukrainę.

Według źródeł Der Spiegel, 18 czołgów bojowych Leopard 2A6 obiecanych przez rząd kraju zostało już dostarczonych na Ukrainę. Ostatnie wozy bojowe z tej partii, które wyjechały z Niemiec pod koniec ubiegłego tygodnia, zostały przekazane przedstawicielom Ukrainy na granicy.

Jak pisaliśmy, miesiąc temu portugalski resort obrony oświadczył, że Portugalia jest gotowa wysłać w marcu na Ukrainę trzy czołgi Leopard 2A6.

Kresy.pl/El Pais

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz