Przedstawiciele krajów G7 podkreślili, że będą kontynuować współpracę z Rosją w rozwiązywaniu regionalnych kryzysów – czytamy we wspólnym oświadczeniu przyjętym w środę po pierwszym spotkaniu grupy G7 od dwóch lat.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, we wspólnym oświadczeniu przyjętym w środę po pierwszym spotkaniu grupy G7 od dwóch lat, przedstawiciele krajów G7 podkreślili, że będą kontynuować współpracę z Rosją w rozwiązywaniu regionalnych kryzysów.

W spotkaniach, które odbyły się w Londynie w dniach 2–5 maja, uczestniczyli przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Kanady, USA, Francji i Japonii, a także przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

„Będziemy nadal współpracować z Rosją w rozwiązywaniu regionalnych kryzysów i globalnych wyzwań będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak zmiana klimatu, kontrola zbrojeń, rozbrojenie oraz pokojowy, zrównoważony rozwój gospodarczy i ochrona środowiska w Arktyce” – czytamy w oświadczeniu.

„Ponownie potwierdzamy nasze zainteresowanie stabilnymi i przewidywalnymi relacjami z Rosją” – dodaje oświadczenie G7. „Niemniej jednak będziemy nadal wzmacniać nasze zbiorowe zdolności i zdolności naszych partnerów, aby reagować na rosyjskie zachowania zagrażające porządkowi międzynarodowemu opartemu na zasadach, w tym w obszarach bezpieczeństwa cyberprzestrzeni i dezinformacji – i powstrzymywać je”.

Dyplomaci wspomnieli również o „dużym nagromadzeniu rosyjskich sił zbrojnych na granicach Ukrainy” jako o „negatywnym wzorcu nieodpowiedzialnego i destabilizującego zachowania Rosji”.

Kraje zachodnie wielokrotnie wyrażały zaniepokojenie uwagami ukraińskich przywódców, mówiącymi, że Rosja wzmacnia swoje wojska wzdłuż granicy ukraińskiej. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że przemieszczanie się wojsk rosyjskich przez terytorium Rosji nie powinno budzić obaw w innych państwach, ponieważ w żaden sposób im nie zagraża.

Jak informowaliśmy przed spotkaniem, brytyjski minister zagranicznych Dominic Raab przekazał, że grupa krajów G7 rozważy propozycję zbudowania mechanizmu szybkiego reagowania w celu przeciwdziałania rosyjskiej „propagandzie” i dezinformacji.

Wypowiadając się przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych G7 w Londynie Raab powiedział, że Wielka Brytania „zmusza G7 do zjednoczenia się z mechanizmem szybkiego odparcia”, aby przeciwdziałać rosyjskim dezinformacjom. „Tak więc, kiedy widzimy rozpowszechniane tam te kłamstwa i propagandę lub fałszywe wiadomości, możemy – nie tylko indywidualnie, ale także zjednoczyć się, aby obalić i szczerze przedstawić prawdę mieszkańcom tego kraju, w Rosji w Chinach czy na całym świecie” – powiedział Raab.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply