Grecja otrzymała nieodpłatnie używane amerykańskie śmigłowce

Do greckiego wybrzeża przypłynął statek transportowy MV Ocean Giant z ładunkiem 70 śmigłowców szturmowo-rozpoznawczych Bell OH-58D Kiowa Warrior i jednym transportowym Boeing CH-47D Chinook. Stany Zjednoczone przekazały za darmo wojsku greckiemu śmigłowce Kiowa Warrior. To wszystko w ramach programu Excess Defense Articles.

Nieużywane przez US Army śmigłowce zostały przekazane Grecji nieodpłatnie w ramach programu Excess Defense Articles (EDA). Program ma na celu pomoc państwom sojuszniczym w postaci darowizny używanego sprzętu i wyposażenia wojskowego z nadwyżek amerykańskich sił zbrojnych.

Ateny otrzymały śmigłowce OH-58D za darmo. Grecja nie zapłaciła również za dostowanie ich do używalności oraz transport. Transport objął 36 w pełni wyposażonych wiropłatów, 24 z niepełnym wyposażeniem przeznaczonych do szkolenia oraz 10 płatowców przeznaczonych na części zamienne.

Rządowa Rada ds. Zagranicznych i Obrony (ΚΥZEA) zaaprobowała przejęcie OH-58D w grudniu 2017. Umowa na dostarczenie śmigłowców zotała podpisana 9 stycznia 2018. Miała ona w swoich założeniach szkolenie personelu lotniczego i naziemnego, a także dwuletnie wsparcie techniczne i materiałowe w zakresie części zamiennych i naprawczych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

US Army szkoliła Greków na symulatorach oraz podczas lotów mieszanych. Podstawowym uzbrojeniem greckich śmigłowców są przeciwpancerne pociski kierowane AGM-114K Hellfire, 70-mm niekierowane pociski rakietowe Hydra-70 i 12,7-mm karabiny maszynowe.

Oddziały lotnicze wojsk lądowych Grecji używają ponad 160 śmigłowców różnego typu i przeznaczenia, w tym transportowe Agusta-Bell AB205/AB206 i Bell UH-1H, uderzeniowe Boeing AH-64A/D Apache, transportowe CH-47D/SD Chinook i wielozadaniowe NH Industries NH90.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podobnie jak Grecji, OH-58D zostały za darmo oddane, w ramach programu EDA, Chorwacji i Tunezji. Ostatnia partia z 16 śmigłowców wraz z trzema symulatorami lotu dla Chorwacji dotarła 3 grudnia 2016 roku. Z kolei Tunezja odebrała pierwsze 6 z 24 śmigłowców tego typu 4 lutego 2017 roku.

Interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz