Grecja otrzymała nieodpłatnie używane amerykańskie śmigłowce

Do greckiego wybrzeża przypłynął statek transportowy MV Ocean Giant z ładunkiem 70 śmigłowców szturmowo-rozpoznawczych Bell OH-58D Kiowa Warrior i jednym transportowym Boeing CH-47D Chinook. Stany Zjednoczone przekazały za darmo wojsku greckiemu śmigłowce Kiowa Warrior. To wszystko w ramach programu Excess Defense Articles.

Nieużywane przez US Army śmigłowce zostały przekazane Grecji nieodpłatnie w ramach programu Excess Defense Articles (EDA). Program ma na celu pomoc państwom sojuszniczym w postaci darowizny używanego sprzętu i wyposażenia wojskowego z nadwyżek amerykańskich sił zbrojnych.

Ateny otrzymały śmigłowce OH-58D za darmo. Grecja nie zapłaciła również za dostowanie ich do używalności oraz transport. Transport objął 36 w pełni wyposażonych wiropłatów, 24 z niepełnym wyposażeniem przeznaczonych do szkolenia oraz 10 płatowców przeznaczonych na części zamienne.

Rządowa Rada ds. Zagranicznych i Obrony (ΚΥZEA) zaaprobowała przejęcie OH-58D w grudniu 2017. Umowa na dostarczenie śmigłowców zotała podpisana 9 stycznia 2018. Miała ona w swoich założeniach szkolenie personelu lotniczego i naziemnego, a także dwuletnie wsparcie techniczne i materiałowe w zakresie części zamiennych i naprawczych.

US Army szkoliła Greków na symulatorach oraz podczas lotów mieszanych. Podstawowym uzbrojeniem greckich śmigłowców są przeciwpancerne pociski kierowane AGM-114K Hellfire, 70-mm niekierowane pociski rakietowe Hydra-70 i 12,7-mm karabiny maszynowe.

Oddziały lotnicze wojsk lądowych Grecji używają ponad 160 śmigłowców różnego typu i przeznaczenia, w tym transportowe Agusta-Bell AB205/AB206 i Bell UH-1H, uderzeniowe Boeing AH-64A/D Apache, transportowe CH-47D/SD Chinook i wielozadaniowe NH Industries NH90.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podobnie jak Grecji, OH-58D zostały za darmo oddane, w ramach programu EDA, Chorwacji i Tunezji. Ostatnia partia z 16 śmigłowców wraz z trzema symulatorami lotu dla Chorwacji dotarła 3 grudnia 2016 roku. Z kolei Tunezja odebrała pierwsze 6 z 24 śmigłowców tego typu 4 lutego 2017 roku.

Interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply