Grecja oskarżyła w czwartek Turcję o celowe przetrzymywanie rządowego samolotu transportującego greckiego ministra spraw zagranicznych z Iraku do domu – poinformował Retuers. Samolot ministra miał krążyć przez 20 minut zanim otrzymał pozwolenie na przelot.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, samolot greckiego ministra spraw zagranicznych, który wracał z Iraku, miał być przetrzymywany przez dwadzieścia minut przed wlotem do tureckiej strefy powietrznej. Grecja zarzuca Turcji celowość tego działania.

Turcja zaprzeczyła oskarżeniu, mówiąc, że samolot wystartował z Iraku bez planu lotu, ale pozwolono mu przelecieć, gdy tylko taki został pozyskany.

„To kolejna prowokacja w serii prowokacji w Turcji” – powiedział dziennikarzom rzecznik greckiego rządu Stelios Petsas. „Mam nadzieję, że ten incydent nie powtórzy się w przyszłości”. Greckie MSZ poinformowało, że przedłożyło tureckim władzom oficjalną skargę.

Rzecznik tureckiego ministerstwa spraw zagranicznych Hami Aksoj odrzucił sugestię, że samolot z greckim ministrem spraw zagranicznych Nikosem Dendiasem został celowo przetrzymany. „Omawiany samolot wystartował z Iraku bez przedstawienia planu lotu. Kiedy samolot wszedł w naszą przestrzeń powietrzną, władze pilnie zażądały planu, a lot został bezpiecznie wykonany po jego otrzymaniu” – przekonywał.

Zobacz też: Media: turecko-ukraińskie prace nad silnikiem rakietowym mogą otworzyć drogę do transferu technologii

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, tego samego dnia Armenia przekazała Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi, że państwo tureckie zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla samolotu z pomocą humanitarną skierowaną do Ormian.

„Lot Los Angeles-Erewań Qatar Airways zaplanowany na 15 października w celu dostarczenia ładunku humanitarnego do kraju nie odbędzie się. Lot miał odbywać się przez przestrzeń powietrzną Turcji, jednak nie pozwoliła ona na ten lot. Mamy powody by sądzić, że Ankara celowo zamyka swoją przestrzeń powietrzną i o tym poinformowaliśmy Eurocontrol” – podano w oświadczeniu.

Zobacz też: Mike Pompeo krytykuje Turcję za zaangażowanie się w konflikt na Kaukazie

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply