Wsparcie dla gmin górskich będzie oparte na dwóch instrumentach. Po pierwsze samorządy dostaną możliwość umorzenia podatków od nieruchomości. Rząd dofinansuje także gminom 80 proc. utraconych przychodów – poinformował w poniedziałek wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Podkreślił, że wsparcie otrzyma około 200 gmin górskich. Poszkodowani przez lockdown przedsiębiorcy apelują o poluzowanie restrykcji.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier zaznaczył, że program powstawał przy wsparciu przedsiębiorców, którzy wskazywali właśnie na podatek od nieruchomości, mówiąc o największych obciążeniach. Drugim instrumentem będą dodatkowe środki na inwestycje dla gmin górskich, które z powodu wprowadzonego w grudniu lockdownu ucierpiały w szczególny sposób. Rząd przeznaczy na ten cel 700 mln złotych – informuje portal „Money.pl”. Poszkodowani przez lockdown przedsiębiorcy apelują o poluzowanie restrykcji.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Zdajemy sobie sprawę, że to jest bardzo duży cios dla branży i bardzo duże wyzwanie dla gmin górskich” – powiedział wicepremier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Gminy zyskają maksymalnie po 8 mln złotych dotacji. Dodatkowe środki będą miały na celu stworzenie możliwości uwolnienia części środków i przekazania ich przedsiębiorcom, którzy nie są objęci tarczami antykryzysowymi.

„W gminach turystycznych ruch spadł o 70 proc.” – podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że wielu przedsiębiorców z Podhala, zrzeszonych w inicjatywie Góralskie Veto, m.in. kwaterodawcy i gestorzy stacji narciarskich, planuje po 17 stycznia otworzyć swoje działalności, bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia. „Nie przeżyją kolejnego miesiąca, w związku z tym nie mają wyjścia” – podkreślają inicjatorzy.

Przedsiębiorcy, którzy tworzą inicjatywę deklarują, że będą otwierali swoje działalności w sposób lawinowy. Zaznaczają, że mają przygotowaną ochronę prawną, konsultują się z kilkoma kancelariami adwokackimi, ponieważ chcą zapewnić bezpieczeństwo osobom, którzy włączają się w akcję.

Zobacz także: Sondaż: Bardzo duży wzrost liczby osób, które deklarują chęć zaszczepienia się przeciwko Covid-19

money.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz