Choć wśród imigrantów zarobkowych ciągle zdecydowanie dominują Ukraińcy szybko rośnie także liczba pracujących w Polsce obywateli Białorusi.

Jak podała telewizja Biełsat w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku polskie konsulaty wydały na Białorusi 201891 wiz. Wśród nich 22820 stanowiły wizy uprawniające do podejmowania pracy na terytorium Polski. Biełsat podlicza też, że w ciągu pierwszego półrocza polscy pracodawcy złożyli w urzędach pracy 58 tys. oświadczeń o woli zatrudnienia obywateli Białorusi. To znaczący wzrost, bowiem w całym roku 2017 złożono 23 tys. takich oświadczeń, a w 2016 r. zaledwie 5,6 tys. Oznacza to dziesięciokrotny wzrost liczby Białorusinów pracujących w Polsce na podstawie oświadczeń pracodawców.

Według Biełsatu obywatele Białorusi pracują już w co dziesiątym polskim przedsiębiorstwie. Większość z nich to osoby w wieku 26-40 lat. 27% z nich pracuje w sektorze budowlanym, 15% w transportowym, 13% w zakładach przemysłowych, zaś 32% wykonuje prace usługowe dla firm. Przyjeżdżają przede wszystkim mieszkańcy graniczących z Polską obwodów brzeskiego i grodzieńskiego. Według telewizji zarobki w Polsce są około czterokrotnie wyższe niż w tych białoruskich regionach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Z uproszczonego trybu zatrudniania w Polsce właśnie na podstawie oświadczenia pracodawcy, co sprowadza się złożenia przez przedsiębiorcę jednego dokumentu w miejskim lub powiatowym urzędzie pracy, mogą korzystać obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Do tej pory wśród imigrantów ściąganych do pracy w Polsce tą metodą zdecydowanie dominują Ukraińcy. W zeszłym roku na podstawie oświadczenie pracodawców przyjechało ich do Polski ponad 1,7 miliona. Rząd PiS zapowiedział już, że rozważa objęcie tą uproszczoną procedurą zatrudniania także obywateli Filipin i Wietnamu.

belsat.eu/kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz