Departament Handlu USA uważa, że Rosją łamie zasady funkcjonowania Światowej Organizacji Handlu (WTO). Wniosek taki znalazł się w raporcie amerykańskiego rządu.

Według raportu Departamentu Handlu USA Moskwa systematycznie łamie zasady układu o WTO. Waszyngton oskarża Moskwę o to, że stosuje praktyki protekcjonistyczne i szczególnie utrudnia dostęp amerykańskich towarów do rosyjskiego rynku. “Jeśli Stany Zjednoczone odkryją, że Rosja działa niezgodnie ze swoimi zobowiązaniami wobec WTO, to przygotują i zastosują środki, żeby rozwiązać kwestię i utrzymać rynki Rosji otwartymi dla eksportu z USA” – słowa raportu cytuje rosyjska, państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti.

Autorzy raportu przyznają, że rozmowy z Rosją w kwestiach handlowych są ograniczone ze względu na znaczne ochłodzenie relacji po 2014 roku, kiedy to USA zastosowały wobec Rosji między innymi sankcje handlowe w ramach sprzeciwu wobec polityki Kremla wobec Ukrainy.

“Wwóz [amerykańskich] towarów do Rosji okazuje się złożonym zadaniem” – można przeczytać w raporcie. Departament Handlu nie podaje przypadków łamania przez Rosjan przepisów WTO związanych z uchylaniem ceł, twierdzi natomiast, że Moskwa stosuje pozacelne, pośrednie środki protekcjonistyczne. Krytykuje więc niektóre rosyjskie podatki i system kontroli fitosanitarnej i weterynaryjnej.

RIA Nowosti przypomina, że w marcu USA wprowadziły cło w wysokości 25% na stal i aluminium z Rosji, wkrótce po tym gdy objęto nim wyroby hut chińskich. Po skardze władz Rosji i innych krajów w WTO powołano specjalną komisję, która ma zająć się sprawą.

WTO powstała w 1994 r. a jej głównym zadaniem jest liberalizacja handlu międzynarodowego.

ria.ru/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply