Stany Zjednoczone zwróciły się do państw europejskich o zwiększenie eksportu jaj na amerykański rynek, co ma zbić wysokie ceny tego produktu.

Hurtowe ceny jaj w USA biją rekordy z powodu szeregu czynników. Jedną z przyczyn jest epidemia ptasiej grypy wykryta w amerykańskich hodowlach. Trump obiecał obniżyć ceny jaj w pierwszym dniu swojego urzędowania, ale według danych z lutego ceny wzrosły o 59 proc. w ujęciu rok do roku.

Informująca o sprawie agecja Reutera podkreśliła, że wśród adresatów prośby Departamentu Rolnictwa USA znalazła się Dania. Tymczasem pismo zbiegło się z groźbami Donalda Trumpa pod adresem Kopenhagi, że nałoży na ten kraj sankcje, jeśli będzie opierać się przejęciu kontroli nad Grenlandią. Presję w tej sprawie Trump zaczął tworzyć jeszcze przed przejęciem obowiązków głowy państwa.

Oficjalne zapytania do państw europejskich zostały wysłane jeszcze pod koniec lutego. Miały one wybadać zdolności i chęci eksportu jaj na rynek amerykański.

„Ciągle czekamy na dalsze wskazówki z Waszyngtonu dotyczące kolejnych kroków, ale czy macie szacunki dotyczące liczby jaj, które mogłyby zostać dostarczone do Stanów Zjednoczonych (zakładając, że spełniają wszystkie wymagania importowe)” – można przeczytać w liście uzupełniającym do duńskiego stowarzyszenia producentów jaj z początku marca. „Waszyngton próbuje uzyskać szacunki dotyczące ilości, jaką mogliby realnie pozyskać” – przytacza Reuter.

Duńskie Stowarzyszenie Producentów Jaj stwierdziło, że rozważy kwestię, zarazem sugerując, iż Europie nie ma nadwyżek jaj. „Wszędzie na świecie brakuje jaj, ponieważ konsumpcja rośnie, a wiele z nich jest dotkniętych ptasią grypą” – napisała branżowa organizacja.

O ile z Europy brak odzewu, o tyle Turcja poinformowała w lutym, że rozpoczęła eksport około 15 tys. ton jaj do Stanów Zjednoczonych. 

Sekretarz Departamentu Rolnictwa USA Brooke Rollins ogłosiła w zeszłym miesiącu plan poszukiwania jaj w ramach wartego 1 miliard dolarów wysiłku na rzecz zwalczania ptasiej grypy. Ambasada USA w Kopenhadze nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz. Reuters poprosił również o komentarz Departament Rolnictwa.

Krytycy twierdzą, że wzrost cen jaj wiąże się także z oligopolistycznymi praktykami amerykańskich koncernów żywnościowych.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz