Donald Trump podczas konferencji prasowej powiedział, że nie wyklucza możliwości użycia sił zbrojnych USA w celu przejęcia Grenlandii oraz Kanału Panamskiego.
Prezydent elekt Donald Trump podczas konferencji prasowej w swojej posiadłości ww Palm Beach na Florydzie odniósł się do pytania dziennikarza, czy mógłby zapewnić świat, że nie użyje przymusu militarnego ani ekonomicznego, próbując przejąć kontrolę nad Grenlandią i Kanałem Panamskim.
Donald Trump powiedział, że nie może zapewnić do żadnego z dwóch wariantów. Zaznaczył, że wspomniane tereny są niezbędne dla bezpieczeństwa ekonomicznego USA. Powiedział również, że jako prezydent USA nałoży cła na Danię, jeśli odrzuci ona jego ofertę zakupu Grenlandii.
„Nie, nie mogę zapewnić cię co do żadnego z tych dwóch [wariantów- przyp. red]. Ale mogę powiedzieć tyle, że potrzebujemy ich dla bezpieczeństwa ekonomicznego” – Donald Trump.
Prezydent elektr skrytykował również amerykańskie wydatki na kanadyjskie towary i wsparcie militarne dla Ottawy, ponieważ, według polityka USA nie czerpią z tego żadnych korzyści. Ponadto określił granicę z Kanadą jako „sztucznie wytyczoną linią”.
Przypominamy, w grudniu 2024 r. Donald Trump zagroził, że zażąda kontroli nad Kanałem Panamskim po oskarżeniu Panamy o pobieranie nadmiernych opłat od amerykańskich statków przepływających przez jeden z najbardziej ruchliwych szlaków wodnych na świecie.
Trump zasugerował również rosnące wpływy Chin wokół kanału, który łączy Atlantyk z Oceanem Spokojnym.
„To było wyłącznie do zarządzania przez Panamę, a nie Chiny ani nikogo innego” — powiedział. „Nie pozwolimy i NIGDY nie pozwolimy, aby wpadł w niepowołane ręce!” – dodał.
„Nie zostało to dane dla dobra innych, ale jedynie jako znak współpracy z nami i Panamą. Jeśli moralne i prawne zasady tego wspaniałomyślnego gestu dawania nie zostaną przestrzegane, wówczas zażądamy, aby Kanał Panamski został nam zwrócony w całości i bez zadawania pytań” – powiedział Trump.
Prezydent Panamy José Raúl Mulino zaprzeczył twierdzeniom prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa, jakoby w Kanale Panamskim stacjonowali chińscy żołnierze.
Mulino nazwał to twierdzenie „nonsensem” i powiedział, że „absolutnie nie ma żadnej chińskiej ingerencji”.
„Przy kanale kanale nie ma ani jednego chińskiego żołnierza” – powiedział dziennikarzom w Panama City.
Wcześniej Trump zasugerował, że korzystniej by było gdyby Kanada stała się stanem USA. „Nikt nie potrafi odpowiedzieć, dlaczego dotujemy Kanadę kwotą ponad 100 000 000 dolarów rocznie? To nie ma sensu!” – napisał Trump na założonym przez siebie portalu społecznościowym Truth Social. „Wielu Kanadyjczyków chce, aby Kanada stała się 51 stanem”. Jak argumentował prześmiewczo amerykański polityk Kanadyjczycy „Ogromnie zaoszczędzą na podatkach i o obronie”, jeśli zdecydują się na jego „wspaniały pomysł”, zrelacjonował portal The Hill.
Żart Trumpa został napisany po tym, gdy w listopadzie 2024 r. zpowiedział on, iż nałoży 25-procentowe cło na produkty importowane do USA z Kanady i Meksyku, a dodatkowe 10 procent na Chiny. Trump twierdził, że ten ruch wywrze presję na partnerów handlowych, aby lepiej rozprawili się z przepływem fentanylu i innych narkotyków do USA i wzmocnili bezpieczeństwo granic.
W kontekście Grenlandii to Donald Trump, podczas swojej prezydentury w 2019 roku, zaproponował zakup wyspy, wywołując oburzenie w Danii i na samej wyspie. Niedawno powrócił do tego pomysłu, nazywając Grenlandię „absolutną koniecznością” dla bezpieczeństwa narodowego USA. Premier Grenlandii Mute Egede odpowiedział stanowczo: „Nie jesteśmy na sprzedaż”. Jednocześnie podkreślił otwartość na współpracę i handel, zwłaszcza z sąsiadami.
Pomysł zakupu Grenlandii przez USA nie jest nowy. Po raz pierwszy został wyartykułowany w latach 60. XIX wieku za prezydentury Andrew Johnsona. Choć idea ta była wielokrotnie odrzucana przez duńskich i grenlandzkich przywódców, zainteresowanie Stanów Zjednoczonych pozostaje wyraźnym sygnałem strategicznego znaczenia tego regionu.
Po ostatnich słowach Trumpa z grudnia 2024 r. rząd Danii ogłosił plan znacznego zwiększenia wydatków na obronę Grenlandii.
Czytaj: „Myślę, że chcą być częścią Ameryki!” – Musk o Grenlandii
reuters.com/Kresy.pl
Pokojowe NATO – Trump grozi wojną Grenlandii i Panamie, Erdogan Syrii i Kurdom, a Rosja zupełnie bezpodstawnie nie chce by NATO zajęło Ukrainę. Przynajmniej Onet i pozostałe “polskie” media szkalują Rosję, nie NATO.