Koncern z Arabii Saudyjskiej ma pomóc Kazachstanowi w pozyskiwaniu energii z odnawialnego źródła jakim jest wiatr.

Saudyjska firma ACWA Power zbuduje farmę wiatrową o mocy 1 GW wraz z instalacją energetyczną w kazachskim obwodzie żetyskim, położonym na wschodzie kraju. Odpowiednia umowa została podpisana 1 marca w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie, podał za służbą prasową Ministerstwa Energii Kazachstanu portal Fergana.

Podczas podróży roboczej do Arabii Saudyjskiej minister energetyki Kazachstanu Bołat Akczułakow i prezes zarządu kazachstańskiego koncernu Samruk-Kazyna Ałmasadam Satkalijew przeprowadzili rozmowy z saudyjskim ministrem energii, księciem Abdulazizem bin Salmanem al-Saudem oraz szefami największych koncernów w tym kraju – Saudi Aramco, SABIC i ACWA Power.

Właśnie ten ostatni zobowiązał się do budowy farmy wiatrowej, a także do sfinansowania i eksploatacji obiektu. Budowa ma się rozpocząć w 2025 roku.

„Realizacja projektu pozwoli na osiągnięcie wskaźników docelowych zatwierdzonych w Koncepcji przejścia Kazachstanu na zieloną gospodarkę, stworzenie nowych miejsc pracy, przyciągnięcie dodatkowych inwestycji oraz zwiększenie produkcji zielonej energii elektrycznej w kraju” – napisano Ministerstwo Energii Kazachstanu cytowanym przez Ferganę.

Saudyjska firma ACWA Power działa również w innych krajach Azji Centralnej. Buduje kilka elektrowni w sąsiednim Uzbekistanie za łączny koszt ponad 2,5 mld dolarów.

Uzbekistan, główny rywal Kazachstanu do liderowania Azji Środkowej, również stara się szybko rozwijać zieloną energetykę. Jak napisaliśmy niedawno na naszym portalu Chińska firma CEEC ENERGY CHINA planuje zainwestować 2 miliardy dolarów w budowę elektrowni fotowoltaicznych w trzech regionach UzbekistanuPierwsze moce tych elektrowni fotowoltaicznych mają zostać osiągnięte już pod koniec bieżącego roku. Cały projekt zostanie w pełni zrealizowany i pełna produkcja prądu zostanie osiągnieta w 2024 roku.

W grudniu 2022 roku poinformowano, że spółka Masdar ze Zjednoczonych Emiratów Arbaskich wygrała przetarg na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 250 MW w wilajecie bucharskim. W rejonie żarkugrańskim obwodu surchandaryjskiego powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 600 MW. Ten warty 500 milionów dolarów projekt będzie realizowany przez niemiecko-uzbecką spółkę joint venture Graess Energy Uzde.

Od 1 kwietnia bieżącego roku w Uzbekistanie rozpocznie się realizacja programu „Słoneczny dom”, mającego na celu zachęcenie mieszkańców do instalowania paneli fotowoltaicznych o mocy do 50 kW na prywatnych posesjach.

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply