Rosyjski urząd statystyczny (Rosstat) wstrzymał publikowanie danych dotyczących produkcji benzyny w Rosji, jak podała miejscowa agencja informacyjna Interfax.

Jak  wyjaśniało Interfaxowi rosyjskie Ministerstwo Energii, decyzja została podjęta w celu zapewnienia bezpieczeństwa informacyjnego rynku produktów naftowych. „Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną, ujawnienie takich informacji może stać się powodem manipulacji na rynku przez pozbawionych skrupułów uczestników” – oświadczył resort. Twierdzi, że utajnienie statystyki będzie sprzyjać bezpieczeństwu energetycznemu Rosji i niezawodności dostaw dla krajowych odbiorców.

Jednocześnie kontynuowana będzie publikacja danych o cenach produktów naftowych – podkreśliło Ministerstwo Energii. Tym samym ostatnim miesiącem publikacji przez Rosstat danych o produkcji benzyny był kwiecień. Jak podaje resort, w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku w Federacji Rosyjskiej wyprodukowano 14,4 mln ton benzyn silnikowych, czyli o 1,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jednocześnie sprawdzajac dane miesiąca do miesiąca obserwuje się spadkową tendencję w produkcji benzyn. W styczniu produkcja wyniosła 3,8 mln ton, w lutym – 3,7 mln ton, w marcu – 3,5 mln ton, w kwietniu – 3,4 mln ton.

Jak informowaliśmy, od marca regularnie dochodzi do pożarów w rosyjskich rafineriach ropy naftowej w wyniku ataków ukraińskich dronów. W szczególności incydenty odnotowano w rafineriach na terytorium Kraju Krasnodarskiego, obwodu niżnonowogrodzkiego, riazańskiego i rostowskiego.

Uszkodzenia rafinerii w wyniku ataków doprowadziły do ​​spadku produkcji benzyny w Rosji. Następnie do końca kwietnia produkcja paliw ustabilizowała się – twierdzi rosyjskie Ministerstwo Energii.

Czytaj także: Ukraińcy zaatakowali o odległej republice Rosji

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply