Rosja podpisała kontrakty z talibami na dostawy paliwa i zboża

Mimo, że taliban nadal jest uznawany formalnie w Rosji za organizację terrorystyczną, Rosjanie będą handlować z proklamowanym przez nich Emiratem Afganistanu.

O kontraktach podpisanych ze stroną rosyjską poinformował minister handlu i przemysłu Afganistanu z ramienia talibów Hadżi Nur ad-Din Azizi. Według jego słów, które za agencją Reutera przytoczył portal Fergana, Rosja ma wyeksportować do tego państwa milion ton benzyny, milion ton oleju napędowego, pół miliona ton oleju opałowego oraz dwa miliony ton pszenicy.

Nie zostały ujawnione ceny za jakie nabędą te dobra talibowie. Minister Azizi stwierdził jedynie, że Rosjanie sprzedadzą je z upustem, poniżej cen na rynkach światowych.

Agencja Reutera zaznaczyła, że to pierwszy tak duży kontrakt handlowy podpisany przez talibów od czasu ponownego przejęcia przez nich władzy nad Afganistanem w 2021 r. Jak podkreślił Azizi Afganistan pod władzą talibów utrzymał ożywione więzi handlowe z Pakistanem. Jednak gaz i ropę dostarczają mu Iran i Turkmenistan.

Afgański minister o planach podpisania kontraktu handlowego z Rosjanami mówił jeszcze w sierpniu. Jak przypomniała Fergana Azizi chciał wówczas zaproponować Moskwie handel barterowy licząc, że strona rosyjska zainteresuje się “jakąkolwiek afgańską produkcją”.

Talibowie wkroczyli do Kabulu w sierpniu zeszłego roku przejmując w nim władzę, 20 lat po obaleniu ich pierwszego Emiratów przez amerykańską inwazję. Rosjanie jeszcze miesiąc przed tym zadeklarowali, że są gotowi na scenariusz ponownej władzy talibanu.

fergana.news/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply