Do końca bieżącego roku dług publiczny Kanady może wzrosnąć aż o jedną trzecią co jest związane z działaniami jakie jej rząd podejmuje by złagodzić kryzys spowodowany zablokowaniem gospodarki przez pandemię COVID-19.

Zobowiązania władz federalnych Kanady wzrosną w ciągu tego roku z 700 miliardów dolarów czyli równowartości 2,1 bilionów złotych do 1 bln dol. (ok. 3 bln zł) twierdzi Parliamentary Budget Officer czyli parlamentarna agenda kontrolująca wykonanie budżetu państwa i politykę finansową rządów. Jej prognozę przytoczyła w czwartek telewizja TVN24.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Znacznie bardziej wielkość środków jakie rząd Justina Trudeau wydaje by stymulować gospodarkę widać w wartości deficytu budżetowego. W tym roku będzie on około dziesięciokrotnie wyższy niż w roku ubiegłym. Jak podaje TVN24 budżet na rok 2019/2020 zakładał deficyt na poziomie 24,9 mld dol. (ok. 75 mld zł). W roku budżetowym 2020/2021 wzrośnie do ponad 252 mld dol. (ok. 758 mld zł).

Sama Kanada żyje w warunkach prowizorium. Budżet na kolejny rok powinien być przedstawiony jeszcze w marcu jednak Trudeau twierdzi, że sytuacja w gospodarce spowodowana przez pandemię SARS COVID-19 jest tak dynamiczna, że na razie należy koncentrować się na możliwie intensywnej stymulacji procesów ekonomicznych, zaczynając od zapewnienia płynności finansowej przedsiębiorstw. Jak stwierdził szef kanadyjskiego rządu „w odróżnieniu od poprzednich kryzysów w tym nie ma doświadczeń, do których można się odwołać” a „wszystko zmienia się wyjątkowo szybko”.

TVN24 podaje informację, że w wyniku kryzysu pandemicznego pracę straciły w Kanadzie już ponad 3 mln osób, a poziom bezrobocia wzrósł w tym państwie do 13 proc.

Czytaj także: Kanada: Indianie zablokowali kopalnię KGHM, teraz blokują gazociąg

tvn24.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz