Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego po roku bieżącym, po raz pierwszy od trzech lat, podniosła się stopa bezrobocia.

Według danych GUS na koniec III kwartału bieżącego roku stopa bezrobocia wyniosła 3,8%. Oznacza to wzrost o 0,2%. Jak przypomina portal gazeta.pl bezrobocie w Polsce wzrosło po raz pierwszy od trzech lat. W III kwartale 2018 roku liczba ludności aktywnej zawodowo w wieku 15 lat i więcej wyniosła w Polsce blisko 17,3 mln osób. Z tego około 16,6 mln stanowiły osoby pracujące, a 662 tys. pozostawało bez zatrudnienia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal twierdzi, że kwartalny wynik nie musi być potwierdzeniem negatywnej tendencji na rynku pracy. W ujęciu rok do roku bezrobocie jest bowiem niższe o 0,9%. Choć zwiększyła się wyraźnie liczba osób zdolnych do pracy a pozostających bez zatrudnienia – o 45 tys., to jednocześnie rosła liczba pracujących – o 52 tys. Tym samym wzrósł wskaźnik zatrudnienia (liczba pracujących w stosunku do liczby wszystkich obywateli), w skali kwartału o 0,2%, a w skali roku o 0,6% do poziomu 54,6%.

Liberalizacja polityki migracyjnej przez rząd PiS doprowadziła do napływu do Polski setek tysięcy imigrantów zarobkowych, głównie z Ukrainy. Jednocześnie w roku bieżącym wzrosła liczba Polaków przebywających na emigracji.

gazet.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz