Rynek cukru od wielu lat był w Unii Europejskiej silnie uregulowany. Teraz się to zmienia, co oznacza wyzwanie dla Polski.

Przez lata Unia Europejska ustalała ścisłe limity produkcji cukru dla wszystkich państw członkowskich. Chodziło o utrzymywanie ceny produktu opłacalnej dla jego producentów. Szczególnie negatywnie odbiła się ta polityka na wielkości produkcji cukru w Polsce, choć nasz kraj pozostaje trzecim producentem w całej Unii, po Francji i Niemczech.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Tymczasem jak przypomniał portal Money.pl, w dniu 1 października bieżącego roku przestał obowiązywać system kwotowy. Oznacza to przejście do wolnej konkurencji na unijnym rynku cukru. Jednocześnie przestaje też obowiązywać cena minimalna skupu buraków cukrowych. Eurokraci tłumaczą to wzrostem koniunktury na światowym rynku

Wraz ze zniesieniem ograniczeń ilościowych w eksporcie i wydawanych na jego potrzeby zezwoleń. Oznacza to zwiększenie możliwości eksportowych i przychodów producentów cukru, bowiem na razie utrzymana zostanie protekcyjna polityka celna Wspólnoty jeśli chodzi o ten produkt, w postaci taryf celnych i kontyngentów importowych. Może się to jednak zmienić, trwają bowiem negocjacje między eurokratami a przedstawicielami państw trzecich na temat liberalizacji w handlu cukrem między nimi a Unią Europejską.

Ministerstwo Rolnictwa chce wykorzystać szansę i w swoim Programie rozwoju rynków rolnych na lata 2015-2020 wpisało ilościowy i jakościowy rozwój produkcji cukru jako jeden z punktów. Resort przypomina, że 19 kwietnia bieżącego roku doprowadził do podpisania porozumienia z  Krajowym Związkiem Plantatorów Buraków Cukrowych i Związkiem Producentów Cukru w Polsce. Ma ono zapewnić kooperację przy zwiększaniu produkcji.

Producentami cukru w Polsce są trzy niemiecki koncerny cztery koncerny: trzy niemieckie Pfeifer & Langen Polska S.A., Nordzucker Polska, Suedzucker Polska a także Krajowa Spółka Cukrowa posiadająca 40% krajowego rynku cukru.

Czytaj także: Pesa otworzy fabrykę w Kijowie?

money.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Czas_przebudzenia
   Czas_przebudzenia :

   @Kojoto
   Identycznie, gdy Mittal Steel przejął za 1 euro Hutę Katowice, nagle wzrosły ceny stali na świecie. Oszuści z sekty wyznawców zła jawnie kradną miliardy złotych, jawnie wtrącają w zadłużenie państwa administrowane przez swoje marionetki, jawnie niszczą cywilizację chrześcijańską. ———.
   A cała ziemia w podziwie powiodła wzrokiem za Bestią,
   i pokłon oddali Smokowi, bo władzę dał Bestii.
   I Bestii pokłon oddali, mówiąc:
   «Któż jest podobny do Bestii i któż potrafi rozpocząć z nią walkę?» —–.
   Ks.Apokalipsy 13:4