Kazachstan – śródlądowy kraj w sercu Azji zwiększył w zeszłym roku ilość ropy jaką wyeksportował na rynki światowe poza systemami rurociągowymi Rosji.

Kalkulację ilości ropy naftowej wyeksportowanej w zeszłym roku przez Kazachstan z pominięciem Rosji podała w czwartek agencja informacyjna Reutera. Wyniosła ona 1,8 mln ton, co daje wynik 36 tys. baryłek dziennie. Wynik nie jest imponujący, bo całość eksportu ropy z Kazachstanu wyniosła w zeszłym roku dziesiątki milionów ton. Jednak Reuter wskazuje, na podstawie “danych przemysłowych”, że w roku 2021 eksport poza rosyjskimi systemami przesyłowymi wynosił jeszcze tylko 638 tys. ton, zatem wzrost jest trzykrotny.

W 2022 r. poza Rosją Kazachowie wyeksportowali 1,26 mln ton ropy do Chin, 214 tys. ton sprzedali przez gruziński port Batumi, 141 tys. ton do rafinerii w stolicy Azerbejdżanu – Baku, 109 tys. ton rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan, do tureckiego naftoportu w tym ostatnim mieście i 80 tys. ton do Uzbekistanu. 

Agencja podkreśla jednak, że środkowoazjatyckie państwo nadal pozostaje “znacznie uzależnione” od Moskwy w eksporcie cennego surowca strategicznego. Główną i najbardziej dochodową drogą eksportu ropy z Kazachstanu pozostaje rurociąg rosyjskiego Caspian Pipeline Consortium (CPC), które dostarcza ropę na światowy rynek przez rosyjski terminal nad Morzem Czarnym. Eskport za pośrednictwem CPC spadł w ubiegłym roku o 1 proc. do 51,99 mln ton, co stanowi ponad 80 proc. całego eksportu ropy z Kazachstanu.

CPC w listopadzie zeszłego roku przerywał działanie, co Rosjanie tłumaczyli niezbędnymi pracami technicznymi, które były realizowane w kontekście politycznych napięć między Moskwą a Astaną. Lipcowe prace nastąpiły po deklaracji prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa oferującego surowce ze swojego państwa jako substytut dla rosyjskich na rynku Unii Europejskiej, okładającej Rosję kolejnymi sankcjami. Tokajew wzywał nawet do tworzenia nowego, alternatywnego korytarza transportu kazachstańskich surowców poza terytorium Rosji.

Kazachstan jest państwem o bogatych złożach surowców naturalnych. Posiada on 12 miejsce na świecie pod względem złóż gazu ziemnego, według różnych danych 15 lub 17 miejsce pod względem zasobów ropy naftowej, 10 miejsce pod względem złóż węgla i 2 miejsce pod względem złóż uranu.

Kazachstan pozostaje wraz z Rosją w ramach Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego (EAES) oraz militarnej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Jednak utrzymuje dystans wobec polityki Moskwy. W marcu przedstawiciel kazachstańskiej dyplomacji zadeklarował pełną neutralność wobec wojny rosyjsko-ukraińskiej. Dwa tygodnie temu, na prestiżowym Forum w Petersburgu Tokajew zadeklarował w obecności prezydenta Rosji, że jego państwa nie uzna Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

reuters.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply