Miliardy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich mają popłynąć do Uzbekistanu w ramach projektów infrastrukturalnych.

Inwestycyjny Fundusz Rozwoju Abu Dabi wydzielił 1,1 mld dirhamów czyli około 300 mln dolarów na modernizację sieci drogowej i systemu wodociągowego w Uzbekistanie. Dwie spółki z Zjednoczonych Emiratów Arabskich mają z kolei zmodernizować Talimardżanską Elektrociepłownię, podał portal Fergana News.

Inwestycyjny Fundusz Rozwoju Abu Dabi wybrał sobie za cel swoich działań uzbecką Samarkandę, ważny ośrodek miejski o długiej historii, o której świadczą okazałe zabytki. Z tego powodu Samarkanda jest głównym celem ruchu turystycznego do Uzbekistanu. Do 300 mln dol. wyłożonych przez emirat miejscowe władze dołożą wkład własny o równowartości 58 mln dol.

Projekt polepszenia systemu dróg i wodociągów w Samarkandzie ma zostać zrealizowany do końca 2026 r. Uzbecy będą spłacać wkład emirackiego funduszu przez 17 lat, przy tym na cztery pierwsze lata przewidziany jest okres obniżki rat.

Z kolei firmy Mubadala i TAQA ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zainwestują prawie 1 mld USD w modernizację Talimardżanskiej Elektrociepłowni. Porozumienia w tej sprawie zostały podpisane 9 września, poinformowała służba prasowa Ministerstwa Inwestycji i Handlu Zagranicznego Uzbekistanu.

Moc Talimandżarskiej Elektrociepłowni wynosi 1700 MW. Planowane jest zwiększenie jej do 2600 MW.

Czytaj także: Uzbekistan odblokował portale społecznościowe

fergana.news/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz