Do gdańskiego portu wpłynął największy jak do tej pory masowiec – przywiózł węgiel z Kolumbii

Tak duży masowiec nie przybił jeszcze nigdy do polskiego portu. W tym tygodniu w porcie w Gdańsku zacumował masowiec Agia Trias mogący zabierać setki tysięcy ton ładunku.

Jak podaje Portal Morski, tydzień temu w Porcie Północny w Gdańsku zacumował największy jak do tej pory masowiec przyjęty w Polsce. Agia Trias ma bowiem łączną nośność 185 820 ton. Tym samym jego nośność jest o 3 tys. ton większa od dotychczasowego rekordzisty Frontier Jacaranda. Statek, pływający pod banderą Wysp Marshala jest długi na 290 m i szeroki na 47 m.

Portal Morski twierdzi, że statek jeszcze 20 kwietnia opuścił gdański port. Wcześniej wyładował w terminalu węglowym transport węgla wysokoenergetycznego z Kolumbii, który został załadowany w porcie w Puerto Drummond w dniach 21-23 marca. Portal podkreśla też, że sam terminal w którym dokonano rozładunku Przedsiębiorstwo Przeładunkowo-Składowe Port Północny Sp. z o.o., należy do belgijskiej grupy Sea-Invest.

Portal nie podaje jaką dokładnie ilość surowca przywiózł statek. Natomiast według portal Biznes Alert statek przywiózł nie więcej niż 135 tys. ton węgla. Węgiel trafi do Polskiej Grupy Energetycznej, która 35 proc. ładunku chce sprzedać innym odbiorcą, a resztą spali w swoich ciepłowniach w Gdyni i Gdańsku. Biznes Alert twierdzi, że w Polsce brakuje surowca o takich właściwościach jak ten wydobyty w Kolumbii.

W Polsce od lat rośnie import węgla, a jednocześnie wydobycie w Polsce spada z roku na rok. Mimo to polskie kopalnie i tak mają problem ze zbytem surowca, będąc zmuszonymi do coraz większego magazynowania kopaliny. Doprowadziło to do styczniowego strajku górników, którzy udali się między innymi do biur poselskich parlamentarzystów wybranych na Górnym Śląsku, w tym do biura Mateusza Morawieckiego i rozsypali w nich węgiel. Po naciskach górniczych związków zawodowych rząd ogłosił, że spółki skarbu państwa przestaną kupować węgiel importowany, ale tylko z Rosji.

portalmorski.pl/biznesalert.pl/kresy.pl

 

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply