Ambasador ChRL w Moskwie Zhang Hanhui wezwał chińskie przedsiębiorstwa do aktywności w Rosji.

Szef przedstawicielstwa dyplomatycznego ChRL w Rosji wezwał chińskich liderów biznesu, aby nie marnowali czasu i „wypełnili pustkę” na rosyjskim rynku po nagłej ucieczce firm zachodnich, zrelacjonował w środę, za agencją Bloombarga, portal Yahoo!Finance.

„Obecna sytuacja międzynarodowa jest złożona. Duże firmy stoją przed poważnymi wyzwaniami, a nawet zakłóceniami w łańcuchach płatności i dostaw. To moment, w którym prywatne, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą odegrać pewną rolę” – portal zacytował słowa chińskiego ambasadora, jakie wygłosił on w niedzielę na forum Stowarzyszenia Promocji Kultury Konfucjusza.

Wypowiedź ta padła już po tym, gdy prezydent USA Joe Biden ostrzegł w zeszłym tygodniu przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga, że wschodzące supermocarstwo odczuje „implikacje i konsekwencje” jeśli wesprze Rosję. Wcześniej Stany Zjednoczone ostrzegły swoich sojuszników, że Pekin zasygnalizował chęć udzielenia pomocy wojskowej Rosji w odpowiedzi na prośby Kremla.

Jednak ambasador Chin w USA zaprzeczył, jakoby Pekin wysłał broń i amunicję w celu wsparcia rosyjskiego wysiłku wojennego, dodając, że Pekin „zrobi wszystko, aby załagodzić kryzys”.

 

Mimo to Chiny skrytykowały Zachód za nałożenie sankcji gospodarczych na Kreml i zadeklarowały utrzymanie „normalnych stosunków handlowych” z Rosją. Ambasador Zhang Hanhui powiedział, że chiński rząd szuka sposobów na dostosowanie się do wyzwań logistycznych i płatniczych w „nowej sytuacji”.

Jens Stoltenberg zapowiedział, że czwartkowy, nadzwyczajny szczyt NATO zostanie poświęcony między innymi omówieniu roli Chin w kontekście wojny rosyjsko-chińskiej.

finance.yahoo.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply