13 grudnia odbyło się w Chinach forum produkcji rolnej „Zrobione w Białorusi”, co już ma praktyczne skutki dla białoruskich producentów rolnych.

Na forum „Zrobione w Białorusi” przybył sam minister produkcji rolnej Białorusi Leonid Zajec. Gościł na nim także szef głównego chińskiego urzędu do spraw jakości żywności i kwarantanny Xi Shipin. Promocja w Chinach przyniosła stronie białoruskiej praktyczne efekty. Białoruś jako jedno z 13 państw świata i jako pierwszy kraj Wspólnoty Niepodległych Państw otrzymała akredytację na dostawy wołowiny do Chin. Jak perspektywiczny to rynek niech świadczy fakt, że tylko w 2016 roku import wołowiny do ChRL osiągnął wartość 2,6 mld dolarów. Polska wołowina jest objęta przez Chiny embargiem.

Naczelnik oddziału handlu zagranicznego białoruskiego Ministerstwa Produkcji Rolnej Aleksiej Bogdanow stwierdził, że strona białoruska planuje otworzenie nowych zakładów drobiowych aby zaspokoić spodziewany popyt na rynku chińskim. Wspomniał też o rozmowach z chińską korporacją DRex Food na temat budowy fermy 40 tys. mlecznych krów w obwodzie witebskim. Produkowane na niej mleko trafiałoby właśnie na rynek chiński. Umowa z inwestorem ma zostać podpisana 20 grudnia. Według portalu Tut.by łączna wartość bezpośrednich inwestycji DRex Food na Białorusi ma wynieść 1 mld dolarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W czasie wizyty białoruskiego ministra w Chinach podpisano szereg umów na dostawy produktów rolno-spożywczych na łączną sumę 58 mln dolarów.

Czytaj także: Polski drób jako pierwszy w Unii Europejskiej wraca do Chin

tut.by/kresy.pl

 

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz