Po zamknięciu przejścia granicznego Bobrowniki na granicy z Białorusią, strumień jej obywateli chętnych na zakupy w Polsce, przekierował się na przejście Terespol-Brześć.

Opisujący sytuację emigracyjny, biaoruski portal Zerkalo przypomina, że Biała Podlaska znajduje się około 50 km od Brześcia, 300-tysięcznego miasta obwodowego Białorusi znajdującego się przy samej granicy Polski. Według redakcji położone w województwie lubelskim miasteczko może stać się nową “zakupową mekką” dla obywateli sąsiedniego państwa, w miejsce Białegostoku, od lat obsługującego intensywny ruch klientów z Grodna i okolic.

„W poniedziałek byłem w sklepie RTV i AGD Media Expert. Nie mogłem kupić pendriva, ponieważ zostały wykupione. W środku były tłumy ludzi z Białorusi” – powiedział gazecie “Dziennik Wschodni” jeden lokalnych mieszkańców. Według niego większość samochodów na parkingu miała białoruskie numery. Kilka dni temu podobna sytuacja miała miejsce w lokalnym dyskoncie Biedronka, gdzie półki do wieczora były już prawie puste. Zerkalo twierdzi, żę Białorusini równie aktywnie kupują w Polsce także leki.

Polscy pogranicznicy potwierdzili wzrost ruchu na przejściu granicznym w Terespolu, przez które można dostać się do Białej Podlaskiej, ale o krytycznym napływie na razie trudno mówić. „Ruch pasażerski w Terespolu rzeczywiście w ostatnich dniach nieco się zwiększył, ale nie prowadzi to do wydłużenia czasu oczekiwania” – powiedział Dariusz Sienicki , rzecznik dowódcy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dla porównania: 6 lutego granicę w Terespolu przekroczyło łącznie (w obie strony) ponad 4,9 tys. osób, a 13 lutego już ponad 6,2 tys. Przedstawiciele polskich służb celnych powiedzieli, że w ostatnich dniach odnotowali wzrost w liczbie samochodów zarejestrowanych w Grodnie i okolicach. „Potwierdza to częściowe przeniesienie do Terespola ruchu z zamkniętego przejścia granicznego w województwie podlaskim [„Bobrowniki”] — powiedział Michał Derus, rzecznik lubelskiej Izby Administracji Skarbowej. Niemniej jednak, według niego, liczba osób chcących zwrócić VAT na granicy nie stała się jeszcze poważnie zauważalna – „Jak dotąd w Terespolu nie ma znaczącej różnicy w liczbie dokumentów o zwolnienie z podatku”.

Ruch na przejściu granicznym „Bobrowniki” jest zawieszony od 10 lutego decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskie. Uzasadnił on, że decyzja o zamknięciu ruchu na tym przejściu z Białorusią została podjęta „ze względów bezpieczeństwa państwa”. Decyzja ta została podjęta bezpośredniego po skazaniu na osiem lat kolonii karnej znanego działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta

Obecnie na białorusko-polskiej granicy pozostają tylko dwa czynne przejścia – dla transportu towarowego do Polski jest tylko jeden punkt kontrolny Kukuryki-Kozłowicze, a dla samochodów samochodów osobowych – punkt kontrolny Terespol-Brześć.

Wcześniej, bo w 2021 roku, strona polska zamknęła przejście graniczne Bruzgi-Kuźnica Białostocka z powodu zamieszek urządzonych po białoruskiej stronie przez nielegalnych migrantów, któych prowokowali białoruscy funkcjonariusze. Jeszcze wcześniej, bo w 2020 roku, z inicjatywy strony polskiej, z powodu COVID-19, zamknięto Słowicze-Domaczewo i Połowce-Piesczatka.

news.zerkalo.io/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply