Arabia Saudyjska czasowo wstrzymała import polskiej wołowiny i wyrobów z mięsa wołowego. Jeszcze szerzej zakrojone embargo wprowadziła Białoruś – do tego kraju nie można sprowadzać także z Polski żywego bydła. Powodem restrykcji jest wystąpienie w naszym kraju jednego przypadku BSE czyli choroby wściekłych krów. – ustaliło radio RMF FM.

Jak ustaliło radio RMF FM na Dolnym Śląsku wystąpił jednostkowy, autogenny, czyli nie wynikający z zakażenia przypadek BSE i to spowodowało nałożenie embarga przez Arabię Saudyjską i Białoruś. Według radia rzadko zdarza się tak radykalna reakcja na jednostkowy autogenny przypadek.

Główny Inspektorat Weterynarii czyni starania o uchylenie nałożonych ograniczeń. Zdaniem źródeł RMF FM do takiej reakcji władz w Rijadzie i Mińsku mogła przyczynić się międzynarodowa afera wywołana przez skandaliczne praktyki w jednym z zakładów mięsnych na Mazowszu ujawnione w programie TVN „Superwizjer”. Okazało się, że mięso chorych krów trafiło do 14 krajów – m.in. do Szwecji, Finlandii, Hiszpanii,Portugalii, Francji, Rumuni, Estonii na Litwę, Słowację oraz Węgry. Skandal szeroko opisywały zagraniczne media. UE skierowała do Polski kontrolę, która stwierdziła uchybienia w funkcjonowaniu systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt. Oficjalny raport z kontroli ma powstać za tydzień.

„Arabia Saudyjska wprowadziła właśnie embargo na import polskiej wołowiny. Pewnie w ramach podziękowania za zaproszenie do Warszawy [na konferencję ws. Bliskiego Wschodu – red.]” – skomentował wprowadzenie embarga dr Wojciech Szewko.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ministerstwo: embargo USA na polską wieprzowinę wynikiem „pomyłki”

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz