Poziom oclenia wzajemnego eksportu przez Chiny i USA osiągnął już poziom, który każe wielu komentatorom mówić o „wojnie handlowej”, ale obie strony deklarują wznowienie negocjacji.

Wicepremier Chińskiej Republiki Ludowej Liu He przeprowadził rozmowy telefoniczne z amerykańskim sekretarzem skarbu Stevenem Mnichinem i przedstawicielem prezydenta USA do spraw handlu Robertem Lighthizerem, który jest głównym negocjatorem w kwestii relacji handlowych z Chinami. Ze strony Pekinu rolę taką odgrywa właśnie Liu He.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Zgodnie z relacjami z rozmowy telefonicznej, liderzy dwóch państw wymienili poglądy na tematy ekonomiczne i handlowe. Obie strony zgodziły się kontynuować komunikację” – wynika z informacji chińskiej agencji informacyjnej Xinhua.

W czwartek w Japonii rozpocznie się szczyt grupy G-20. Zgodnie z informacjami podanymi przez „South China Morning Post” w czasie szczytu przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingping spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Spotkanie przywódców supermocarstw odbędzie się prawdopodobnie w sobotę.

„Celem dyskusji jest zrównoważenie relacji ekonomicznych w sposób, który ochrania dobrobyt USA, miejsca pracy i to oczywiście oznacza także strukturalne zmiany, które muszą zostać uczynione dla ochrony własności intelektualnej” – chińska gazeta cytuje anonimowego, wysokiego urzędnika rządowej administracji USA.

Konflikt w sprawie handlu rozpoczął się od ubiegłorocznego nałożenia wysokich ceł na chińską stal i aluminium przez administrację Donalda Trumpa. Chiny szybko odpowiedziały cłami odwetowymi. W ciągu kolejnych miesięcy obie strony nakładały kolejne cła, które podważyły opłacalność eksportu dóbr o wartości setek miliardów dolarów. Spowodowało to znaczny spadek chińskiego eksportu.

scmp.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz